Na čo sa zameriate, to ovplyvníte

Ak sa sústredíte na problémy a ťažkosti, nájdete ich stále viac. Ak sa zameriate na riešenia, na tvorbu, na príjemné pocity, dostanete tie. Čomu budete venovať pozornosť, to dostanete. V živote je preto výhodnejšie, ak za dôležité a hodnotné označíte príjemné pocity. Nie pumpovanie zlosťou. Negatívne myslenie vás totiž pripravuje na neúspech. Často potom vopred predvídate, čo zlé sa môže stať. Pripravujete sa na pohromy. Očakávate možné zlyhanie, pripravujete sa na podrazy, predpokladáte nehody. A prídu. Načo sa v takej atmosfére o niečo snažiť?

  • Ak sa pripravujete na problémy, nie ste pripravení na úspech.
  • Ak myslíte na podrazy a ťažkosti, nepripravujete sa na priaznivé udalosti. Nebudete vedieť ako reagovať, keď sa vám niečo podarí.

Ak sa vám otvorí šanca, s negatívnym prístupom ju nevyužijete, pretože si hneď predstavíte možné budúce problémy.

Negativizmus sa valí z televízie

Televízie a noviny sa živia tým, že nás šokujú a zásobujú negatívnymi informáciami a pocitmi. „Mladík rozrezal dôchodkyňu motorovou pílou pre 50 centov…“ Človek spozornie a už sleduje.

Len to televízia potrebuje. Vašu pozornosť. To najcennejšie, čo máte.

No ak sledujete negatívne správy, do vášho tela sa uvoľňujú hormóny, ktoré umožňujú akciu. Útek, alebo útok. No vy sedíte pred televízorom a už sledujete ďalšiu správu, ďalšiu injekciu zlosti a beznádeje. Po nejakom čase vám takto servírované správy začnú vytvárať obraz sveta v ktorom človek je doslova sprchovaný zlosťou a pritom je bezmocný. Tento postoj potom náš pokusný človek začína uplatňovať vo svojom živote.

Vôbec si nemyslí, že on je negativista. To určite nie. Len bilancuje. Svet je zlý, ľudia sú skazení. Nemá zmysel niečo skúsiť. Nie som spokojný so svojím životom, ale aj tak nič nedosiahnem. Presne toto je výsledok negatívneho myslenia. Negativista očakáva zlé výsledky, žiadne výsledky, straty, prehry, podrazy. Načo sa o niečo snažiť, ak predpokladáme prehru?

Pridajte komentár: