Nevenujete sa problému, ale jeho riešeniu

Mnohí, keď narazia na problém, začnú sa mu hneď venovať. Neriešia ho.

Príklad. Dostanem výpoveď z práce. To je problém. „Ako mi to mohli spraviť? Prečo vyhodili práve mňa? Je to nespravodlivé! Toto mám za tie roky, čo som si odpracoval?“ Podobné otázky človeku napadajú akosi samy od seba. Ďalšie otázky pridajú rodičia, príbuzní, susedia a známi. A môžete ísť do hĺbky, analyzovať to: „Šéf bol aj tak sviniar. Tá firma je iste skorumpovaná a skrachuje. Je svinstvo, že človek práce dnes nemá žiadnej istoty.“ Strácate čas. V ničom vám to nepomôže. Iba ak sa chcete nahuckať na ešte väčšiu zlosť.

Správna reakcia na problém je hľadanie riešenia. Hľadajte možnosti, nie vinníkov. Ak hľadám vinníkov za to, že sa niečo stalo, už si na nich pripravujem trest a iné nepríjemné dôsledky. Asi sa pohádame, naštveme. Bude okolo toho veľa slov, ale všetok čas a energia sa minú na riešenie niečoho, čo sa už aj tak nedá zmeniť. Ak sa niečo stalo, už sa neodstane. Nemá zmysel hľadať vinníkov, kritizovať. Treba všetok čas a sily venovať tomu, ako sa pohneme z miesta.

Mnohokrát sa nám zdá, že problém, ktorý nastal, je neriešiteľný. Ak začnete tvrdiť, že niečo nejde, vždy nájdete ďalšie a ďalšie dôvody, prečo sa to nedá. To vám potvrdí, že to nejde. A čas vo svojej hlave tak venujete tomu, že vám pred očami defiluje veľký nápis „toto sa nedá riešiť“. To je základná chyba. Ak máte problém, musíte sa zamerať na to, ako sa riešiť dá. Náš mozog je stroj na nápady. Dajte mu úlohu a začnú prichádzať nápady.

  • Úloha: „prečo sa to nedá?“ Prídu nápady, prečo všetko sa to fakt nedá.
  • Úloha: „ako sa to riešiť dá?“ Hneď prídu prvé nápady, ako by to šlo.

Je vašou voľbou, do ktorej možnosti investujete svoju mozgovú kapacitu.

Príklad. Chcem založiť firmu, ale nemám peniaze ani skúsenosti. Mozog je nastavený tak, že ľahšie vymyslí prekážky. A prvé čo mi napadne je: „…a potrebujem ja vôbec firmu?“. Pohodlnejšie by bolo odpočinúť si. Aj tak nepoznám legislatívu. Nemám peniaze. Neviem, ako sa k nim dostať. Banka mi asi pôžičku nedá. Známi by sa posmievali, ak mi to nevyjde. Je konkurencia, nemusí sa to podariť. Musel by som dosť vecí povybavovať a ak na niečo zabudnem, hrozí vysoká pokuta. Cvak, cvak, cvak. Jeden negatívny argument za druhým. Ak budem 10 minút takto rozmýšľať, nájdem toľko dôvodov prečo nepodnikať, že by som musel byť hlupák, ak by som do toho išiel.

Príklad. Chcem podnikať a nemám peniaze. Ako by som to mohol riešiť? Mohol by som hľadať ľudí, ktorí chcú upratovať byty a ľudí, ktorí si chcú dať upratať byt. Spojím ich a niečo zarobím. Mohol by som fotografovať a predávať fotky na internete. Mohol by som napísať svoj podnikateľský zámer a skúsiť nájsť na to investora. Mohol by som založiť webstránku s nejakou zaujímavou službou. Mohol by som roznášať letáky. Mohol by som skúsiť pôsobiť v niektorej multi level marketingovej firme. Mohol by som nosiť nákupy starším ľuďom za drobný peniaz. Mohol by som si zriadiť internetový obchod a niečo predávať. Mohol by som vyrábať nejaké milé drobnosti a predávať ich ako darčeky na benzínových pumpách. Nahovoriť na video niečo zaujímavé, alebo zábavné a predávať to na internete. Cvak, cvak, cvak. A už tu mám prvé nápady, ako sa dá podnikať s malým kapitálom. Jedna možnosť za druhou. Stačí sa tomu venovať 10 minút a nájdem hneď niekoľko ciest, ako by som ešte dnes mohol začať podnikať aj bez investície. Možno si poviete, že tie nápady nestoja za veľa, že nič z toho nie je na rýchle zbohatnutie. Ale buďme realisti. Dobré nápady väčšinou neprichádzajú len tak. Ak za pár minút vymyslíte 10 nie veľmi dobrých možností je to vždy lepšie, ako 10 minút venovať tomu, prečo to nejde vôbec. Skúste hľadať možnosti na podnikanie pol hodinu. Pár dní. Potom máte šancu, že príde aj ten pravý nápad. A pozor – možno už medzi nápadmi zaznel aj ten správny, len ho nateraz nevidíte.

Komentáre k článku: Nevenujete sa problému, ale jeho riešeniu

  1. Rosaldo 26. apríla 2012

    Skveli hnací motor !!!

Pridajte komentár: