Povrchnosť

Pohodlie často plodí aj povrchnosť. Dnes tieto črty vidím často nielen u ľudí, ktorí chcú schudnúť. Na webe www.praca-ako.sk mám články o práci. Napríklad ako sa dá pracovať z domu, cez internet. Čomu sa človek má vyhnúť, ak si hľadá prácu. Ako začať podnikať. V diskusii často padajú otázky typu (gramatiku nechávam pre ucelený pohľad bez korektúr):

 • kolko zarobim a ako mi to pride na ucet?
 • stale čítám články o práce z domova ale stale neviem očo ide.podla mna to je podvod.ked nie je tak ma presvedte
 • Čitam stránky o práci doma a stíle tomu nerozumiem o akú prácu vlastne ide. Čo by som mal robiť. Vysvetlite?
 • Mal by som zaujem o pracu na doma . Sice neviem o co by islo ale surne potrebujem peniaze.
 • Mala by som záujem o takúto prácu, som na materskej a peniaze by sa nám veľmy hodili. Len neviem čo by som asi tak mala robiť, lebo tu sa to konkrétne nepíše a mám aj zlé skúsenosti. Raz som reagovala na podobný inzerát a v prihláške mi poslali aj sumu ktorú treba zaplatiť, tak som od toho ihneď odstúpila, lebo som mala podozrenie, že sa niekto obohacuje na iných ľudoch vo finančnej núdze. Ale ak je to tak ako píšeš tak to môže byť seriózne.
 • zdravimmVas,mohol by som dostat blizsie informacie tykajuce sa praci cez net… mam 31 rokov
 • Prosim o informaciuo pracu na doma. Dakujem.

Podobné to je na webe o chudnutí www.chudnutie-ako.sk. Mám tam článok s podrobnými informáciami o tom, ako schudnúť. V diskusii často padajú otázky typu:

 • potrebuijem schudnut 7 kilo…mohli by ste mi poradit ako?sporujem ale stale nic.prosim som uz zufala.
 • Ako mam schudnut neco poradne nejaky cvik alebo co nemam jest pls dakuejm opred
 • potrebujem schudnut… mozete mi povedat ako mam zacat teda co by som mala jest prosim
 • ako sa mam stravovat,aby som sla dole z vahou.

To je klasická ukážka ľahostajnej povrchnosti. Títo ľudia očakávajú, že ich chudnutie, alebo prácu zariadi niekto iný. Nedajú si námahu ani len prečítať si článok, hneď píšu otázku, ktorej odpoveď mali priamo pred nosom. Nedajú si ani len námahu prečítať po sebe text.

Iná ukážka absolútnej pasivity u človeka, ktorý nemá šancu schudnúť, pretože očakáva, že sa rozpohybujú všetci okolo, namiesto toho, aby si niečo sám zistil:

 • Dobrý deň pán Miro, keďže som lenivý (asi ako každý tučko) pomohli by ste mi prosím s nejakými dobrými odkazmi na web-linky s tabuľkami KJ jednotlivých potravín. Trba to vážiť v surovom stave, v uvarenom? Tie hodnoty sú orientačné, alebo presné…?

A v tomto duchu poslal ďalšie otázky. Aj ja som lenivý a tak som mu žiadne linky neposlal, tie informácie sa na internete dajú nájsť za pár sekúnd. Aj na mojej stránke, na ktorej tento človek našiel aj kontakt na mňa… No týmto ľuďom sa nechce čítať, nechce sa im hľadať. Chceli by, aby im niekto poslal hotové riešenie. Na to sa možno budú ochotní pozrieť aby potom povedali, že toto nie je nič pre nich.

Úspešní ľudia mi zvyčajne napíšu asi v tom zmysle, že našli môj web, na ňom si prečítali informácie, kúpili pár kníh, schudli pár kíl, alebo pár desiatok kíl. A jediné, prečo mi píšu je to, že mi chcú poďakovať za to, že som im pomohol schudnúť. Všimnite si – oni sami aktívne zistili čo robiť a vydržali to robiť.

Dosiahli úspech celkom sami. Teší ma, že im môj web pomohol naštartovať nádej. Ale je to ich úspech, nie môj. Títo ľudia nie sú pasívni. Zabojovali. Nepýtajú sa na pletky. Zistia si, čo robiť. A potom sa podelia s ostatnými o informáciu, že to naozaj funguje. Oni sami fungujú. Niečo obetovali. Niečo dosiahli. Nebolo to pohodlné.

Na sledovaní úspešných ľudí sa o úspechu naučíte najviac. Niečo sa rozhodli dosiahnuť a vynaložili prácu. Nečakali až ich niekto bude motivovať, ani nepotrebovali policajta, ktorý by ich kontroloval. Podstúpili námahu a prekonali svoju zónu pohodlia.

Komentáre k článku: Povrchnosť

 1. Alena 27. februára 2015

  Možno sú demotivovaní kôli prokrastinácii, a mediam ktoré pútajú pozornosť, potom ńedavajúz pozornosť na dôležité veci. Dobrý článok.

Pridajte komentár: