7 trikov pre novoročné predsavzatia

Záväzky, sľuby. Nový rok je časom bilancovania. No a ak z bilancie vyplynie, že sa veci nevyvíjajú tak ako sme chceli, potom je čas dať si záväzok, že niečo v živote zmeníme. Je to ale naozaj tak? Niekedy je novoročný záväzok len spôsob, akým môžete zmeny odložiť na neskôr. Po novom roku. A to zvyčajne neveští nič dobré. Takže pozrime sa na to, ako sa dajú novoročné záväzky nastaviť tak, aby ste ich splnili aspoň o trocha pravdepodobnejšie.

Prečo si ľudia zvyknú dávať každý rok predsavzatia?

Zvykli sme si všetko zaokrúhľovať. V praxi to znamená že sme si stanovili nejaké jednotky. Napríklad eurá, alebo roky. Po nejakom čase je tendencia tieto čísla nejako vyhodnotiť. Praktické je, ak sú celé.

Ak chcete niekomu dať peňažný darček, asi to bude nejaké okrúhle číslo. 10 eur, alebo 100 eur. Keby ste niekomu dali ako dar 43 eur a 60 centov, asi by sa prekvapil. No ak mu darujete 50 eurovku, nevzniknú žiadne otázky.

Rovnaké to asi je pri rokoch. Rok je okrúhle číslo. Aj narodeniny sa slávia výročne. Ale väčší dôraz sa vždy kladie okrúhlemu zlomu – päťdesiatka, alebo tridsiatka. Spomeňete si aké šialenstvo bolo keď sa začínal rok 2000. Niektorí ani neverili, že tisícročie v skutočnosti skončilo až v roku 2001.

Preto koniec roka je akýsi skok v počítadle života. Narodeniny síce má každý inokedy, ale toto máme všetci naraz. (Síce to celé trvá 24 hodín na každom mieste planéty pre nás v inú hodinu, ale nekazme si radosť.)

Ak teda počítame a aj plánujeme na celé jednotky, je celkom logické bilancovať uplynulý rok a stanovovať ciele do ďalšieho.

Ja sa venujem najmä téme chudnutia a to je na konci roka pre mnohých problém. Sviatky obžerstva končia a mnoho ľudí už na Silvestra vie, že po dvoch týždňov koláčikovania má bežne aj plus 6 kíl.

Nečudo, že od januára sú potom preplnené posilňovne. Niektorí si kúpia drahú celoročnú vstupenku v nádeji, že vysoká cena ich potom donúti chodiť cvičiť. Chcete počuť tajomstvo? Nedonúti. Alebo iní sa rozhodnú začať behávať. Viete aká je štatistika? Z tých čo začnú behávať po roku nebehajú ani 4%. Ak teda chcete schudnúť siahnite po overenej chôdzi. Každý deň 10 tisíc krokov a ak to myslíte vážne tak trocha viac. To stačí a máte možno aj 60% nádej že vydržíte. Novoročné záväzky sú proste fenomén.

Žiaľ, z praxe vieme povedať aj to, že novoročné záväzky vydržia možno tak mesiac alebo dva. Potom sa ľudia začnú vracať do starých koľají. Je to často preto, že nemajú systém, znalosti, ani vedenie.

Novoročné záväzky si teda dávame hlavne preto, že je to zvyk. Často nás inšpirujú známi. Ak si každý dá nejaký záväzok, dáme si aj my. Od nového roku prestať fajčiť, začať cvičiť, žiť zdravšie? Je to dobrý nápad. Ak máte taký námet, ktorý by vám vylepšil život, zmeňte sa. Ak vás práve nový rok motivuje, využite to! Ja sa ale nazdávam, že človek by mal prejsť na dobré zmeny hneď, keď dostane nápad. Nečakať až na nejaký okrúhly a magický dátum.

Neraz je snaha chudnúť, nefajčiť, nepiť či neflámovať až od nového roku len výhovorka. Aby sme do Silvestra mohli blázniť a potom sa uvidí.

Novoročné predsavzatia sú spravidla vyjadrením túžby niečo zmeniť, začať, alebo zrušiť. Sú teda pokusom začať viac kontrolovať svoj život.

Pokiaľ chcete vážne dosiahnuť nejaké výsledky, ujasnite si presne čo chcete. Predstavte si, čo chcete mať na konci snaženia, aby ste to vedeli popísať. Tu je pár tipov a trikov, ako si môžete dať taký novoročný záväzok, ktorý splníte:

  1. Je dobré (aj keď nepohodlné, vydržte to) riadne si naštudovať si danú tému. Napríklad si kúpte nejakú knihu v ktorej sa téma rozoberá podrobne. Tým sa stanete kompetentní. Nie je nič horšie ako pustiť sa do niečoho o čom nič neviete. Typické je to pri chudnutí. Tučný človek sa nazdáva že pomôže hladovka alebo diéta. Samozrejme, že nepochodí, pretože sa riadi zlým (alebo žiadnym) plánom.
  2. Keď už viete čo treba robiť, je dobré pripraviť si pre seba rôzne pomôcky. Ak chcete schudnúť, je dobré hneď na úvod z bytu vyhádzať nevhodné potraviny. Nech nemáte pokušenie niečo si dať. Zároveň ale mať doma aj v práci zaistené vhodné jedlo. V diári si pripravte vyčlenený čas na prechádzky.
  3. Veľmi dôležité je aj to, aby ste vopred počítali so zlyhaním. Ono sa totiž spravidla niečo stane. Týždeň držíte zdravý životný štýl a v nedeľu vás rodina zlomí dať si krémeš. Na to musíte byť pripravení a nedať sa tým znechutiť. Jeden „prešľap“ nevadí a môžete ísť ďalej. Bola by škoda zabaliť záväzok s pocitom „zlyhal som, zabalím to“.
  4. Dobrým tipom je aby ste oznámili okoliu čo môže od vás čakať. Oznámte všetkým že chcete prestať fajčiť. Tí múdrejší vás nielen pochvália, ale keby ste práve začali zlyhávať, možno vás podržia a pomôžu vám ustáť to.
  5. Určite si zriaďte systém kontroly. Nastavte si merateľné výsledky a denne si zapisujte ako sa vám darí.
  6. Veľmi pomáha, ak svoju hlavu budete priebežne plniť motivačnými informáciami. Ak teda chcete začať posilňovať, čítajte články o kulturistike. Ak sa chcete učiť programovať, začnite navštevovať diskusné fóra o programovaní. Tým, že sa v duchu pravidelne téme venujete, pomôže vám to nezabúdať.
  7. No a posledná dôležitá vec: vôľa je vyčerpateľná. Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek zmenu, je to psychicky vyčerpávajúce. Bez žartov! Ak žijete stresujúcim životom, potom už nemusíte mať v rezerve psychickú silu plniť ešte jeden náročný cieľ. Preto je užitočné, ak si ešte pred záväzkom vymyslíte, čo vám bude silu naopak dodávať. Niečo, čo vám dobije baterky. Môže to byť čokoľvek, čo vás poteší, rozosmeje, alebo nejako naplní. Obmedzte zároveň prístup k negatívnym podnetom, trebárs vynechajte televízne noviny. Tým dosiahnete že vaša celková psychická bilancia sa až tak nezmení. To že si nemôžete počas chudnutia dať veterník je nepríjemné. To nepríjemné treba vyvážiť niečím príjemným. Možno si pozrite dobrú grotesku, alebo si doprajte masáž, alebo niečo iné čo vás poteší. Lebo inak sa vyčerpáte disciplínou a po nejakom čase vyhoríte a prestane vás to baviť.

Zvyčajne platí, že predsavzatia si dávame vtedy, keď chceme niečo dosiahnuť, ale príliš sa nám do toho nechce. No a tak namiesto toho, aby sme sa hneď pustili do práce, odložíme to na neskôr. Od pondelka, od nového mesiaca, alebo nového roka.

Článok o novoročných predsavzatiach v Novom čase 30. 12. 2015

Článok o novoročných predsavzatiach v Novom čase 30. 12. 2015

No a ak sa nám do niečoho nechce, potom je dobré nájsť si nejaký bič, ktorý by pomohol tú lenivosť prekonať. Alebo poznáte niekoho, kto by v septembri povedal, že má chuť dať si kávičku a od nového roku by s tým asi začal?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: