Keď vy rastiete a vaši kamaráti nie

Ľudia sa zvyknú spolčovať so seberovnými. Vy priťahujete takých, ako ste vy sami. A vás priťahujú takí, ako ste vy. Začali ste pracovať na svojom osobnostnom raste? Je možné, že ste sa štúdiom, myslením a činmi posunuli. Stávate sa iným človekom. Už vás prestávajú priťahovať ľudia, ktorí vám stačili, kým ste boli takí, ako oni. Prerástli ste ich. Je kruté to takto popísať, viem. Ale asi ani oni nemajú dobrý pocit z vás. Unikáte im. Oni cítia, že napredujete a môžu vám v tom začať brániť. Budú vás odhovárať.

Prestať sa stretávať so starými známymi je ťažké. Často sa bojíme toho, že ostaneme sami. No neostaneme. Získame viac času a zakrátko sa v našom živote môžu objaviť noví známi. Pritiahnete ich k sebe. A znova to budú ľudia podobní, ako vy. No už nie tí pasívni a nudní. Už to budú asi osobnosti, ktoré na sebe pracujú.

 • Prestali ste fajčiť a začnete chodiť do prírody. Možno tam stretnete niekoho podobného. Namiesto posedávania pri popolníku ľudia, ktorí chodia na výlety. Dobrá zámena.
 • Chudnete. V posilňovni sa možno zoznámite s ľuďmi, ktorí tiež hľadajú zdravší životný štýl. Budete si mať čo povedať.

Toto je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí myslieť na to, čo chcete tak, ako keby ste to už boli dosiahli. Chcete byť bohatí? Učte sa myslieť ako bohatí ľudia. Obliekajte sa ako oni. Vyžarujte spokojnosť a sebavedomie. A pohybujte sa na miestach, kde sa pohybujú. Vaše myslenie a konanie vo vás vytvorí nové schémy. Chcete sa stať bohatým človekom? Keď začnete vedieť, že peniaze získate, tak zvyčajne prídu. Dnes ešte neviete ako. Ale ak sa budete venovať študovaniu správania sa bohatých ľudí, na tejto ceste nájdete dosť nápadov.

Na to je potrebná prispôsobivosť. Prispôsobte sa tomu čo chcete dosiahnuť a dosiahnete to.

Príklad. Ste tuční. Ak chcete žiť ako štíhly a zdravý človek, musíte sa tomu obrazu prispôsobiť – musíte začať žiť ako žijú štíhli ľudia. Nezjedia toho veľa, nejedia nevhodné jedlo, dosť veľa sa pohybujú. Robte to a schudnete. Žiaľ, väčšina tučných sa nechce prispôsobiť týmto pravidlám. Chcú schudnúť, ale zároveň aj jesť nevhodné jedlá a byť v pohodlí. Neprispôsobia sa pravidlám prírody a tak zostávajú tuční po celý život.

Niet istôt.

Nové tisícročie prichádza s mnohými zmenami. Prispôsobíte sa, alebo padnete. Napríklad istota zamestnania už zanikla dávno. Mnoho profesií sa vďaka technológii začína vykonávať cez internet. Môžeme si bez poplatkov telefonovať a vidieť sa, môžeme viacerí pracovať na jednom dokumente či projekte. Čo to znamená? Neistotu vášho zamestnania. Ak ste zamestnanec, počítajte s možnosťou, že niekde na druhej strane planéty je človek, ktorý vie to isté čo vy. Vie to lepšie a je ochotný pracovať možno za štvrtinu toho, čo za prácu žiadate vy. Možno stačí jeden e-mail a ste bez práce. Kruté, viem. Veľké firmy sa spájajú do ešte väčších. Tie výrobu sťahujú do oblastí, kde je lacnejšia pracovná sila. O pár rokov sa zas presťahujú niekam, kde je to pre nich ešte výhodnejšie.

Prispôsobte sa tomu. Nikto okrem vás totiž fakticky nezodpovedá za to, ako budete žiť.

Komentáre k článku: Keď vy rastiete a vaši kamaráti nie

 1. Marek 6. mája 2015

  Osobný rast je výborný, ale čo ak zrazu prerastiete rodičov, rodinných príbuzných. Ich reči, témy, myšlienky, (ne)logické myslenie začne byť pre Vás otravné, nezaujímavé. Vy máte chuť rásť, máte obrovské ambície, vzdelanie a oni Vám budú len Vašu ,,odlišnosť,, hanobiť a snažiť sa prispôsobiť k ich obrazu, obrazu priemernosti a zaradenia sa do stáda. Chcete zmeniť prácu, chcete lepší plat, zaujímavejšiu a kreatívnu prácu a tam Vás rodina začne paralyzovať rečami typu buď rád čo máš, buď rád, že máš prácu a ani jedno povzbudenie do osobného a profesíjneho rastu. Bohužiaľ občas tou ,,kotvou ,, môže byť aj pre vás rodina, ktorá z generácie na generáciu sa brodila cestičkou priemernosti už len napr. tým že nikdy nikto neštudoval, lebo práve tu začnú rozdiely v myslení a ambíciach.

 2. Miro Veselý 6. mája 2015

  Marek áno, žiaľ, toto sa stane dnes často a nečakane ľahko. Potom je to asi otázka, či zostať a dať sa brzdiť, alebo vyletieť z hniezda a zariadiť si svoj život podľa seba a s rodinou udržiavať formálnejšie vzťahy. Často sa to dá aj bez konfliktov, ale niekedy ak je rodič manipulátor, potom môže vydierať aby bolo po jeho. Alebo je alkoholik a vyžaduje pozornosť. Ťažké rozhodnutia to bývajú…

 3. Marek 7. mája 2015

  Samozrejme, samostatné bývanie zľahšuje situáciu, to potvrdzujem, do istej miery je to najlepší spôsob ako sa nedať brzdiť, ale raz za čas sa treba stretnúť, či už na chate ako rodina alebo k rodičom a potom také návštevy sa stávajú len čakaním na ich uzavretie. Jalové reči o ničom, nepodstatné témy, nie je si čo povedať, Vy sa zaujímate o štúdium jazyka, zlepšovaní odborných vedomostí aj po štúdií, cvičenie, šport, relax , sauna, sebaúcta to je všetko pre ních tabu a vyslovne nezaujímavé. No tok balastu premielaný vo včerajšom programe v TV, o tom dokážu viesť až sympózia. Presne Vaše články sedia. Každý človek je jedinečný, ale správame sa len podľa pár šablón, do ktorých sa dá napasovať množstvo ľudí. Už som raz spomínal, že vďaka Vašej literatúre sa mi podarilo dlhodobo zhodiť 12 kg, vyformovať si postavu, namotivoval som sa na dokončenie doktorátu, ktorý som obhájil pred 2 rokmi a momentálne je tomu už rok čo som vypol nadobro TV a začínam pociťovať obrovské rozdiely so svojím okolím.

 4. Miro Veselý 7. mája 2015

  Marek ono tak hlboké zmeny v životnom štýle ako popisujete naozaj vyvolajú domino efekt. Vy proste idete iným smerom ako ostatní a nedá sa nič robiť. Raz za čas návšeteva najbližších je super vec. Žiadne pasce typu oslava na chalupe odkiaľ sa 3 dni nedá odísť, ale žite si svoj život a postupne sa na vás nalepia ľudia, pre ktorých je to čím žijete vy celkom normálne. Super výsledky inak, gratulujem vám.

Pridajte komentár: