Skúste sa odlíšiť

Robte veci inak, ako ich robia ostatní. Potom je veľká šanca, že uspejete, že si vás niekto všimne. Kým sme rovnakí ako väčšina, budeme rovnako úspešní, alebo neúspešní, ako väčšina. Teraz bude nasledovať veľa zovšeobecnení a ak chcete relativizovať, tak máte šancu dokázať, že tieto tvrdenia neplatia úplne. Napríklad čo je to životná úroveň? Ako stanoviť, či je nízka alebo vysoká? Aká veľká väčšina ľudí má nízku životnú úroveň a v pomere k čomu ju hodnotíme ako nízku? Ktoré parametre sa majú do pojmu životná úroveň zahrnúť? A podobne.

Skúsme teraz zovšeobecniť pár tvrdení, môžu sa hodiť na zamyslenie o vlastných životných stratégiách:

 • Mnoho ľudí dnes neplánuje svoj život.
 • Mnoho ľudí sa nestará o svoje zdravie.
 • Mnoho ľudí necvičí pravidelne.
 • Mnoho ľudí sa zle stravuje.
 • Mnoho ľudí má problémy s nadváhou.
 • Mnoho ľudí má pomerne nízku životnú úroveň.
 • Mnoho ľudí nečíta knihy.
 • Mnoho ľudí sleduje televízor aj niekoľko hodín denne.

Skúste odhadnúť, alebo zistiť, čo robí väčšina ľudí a pozrite sa, či títo ľudia žijú tak, ako by ste chceli žiť vy. Asi dospejete k záveru, že nechcete žiť tak ako väčšina. Potom jednoducho nerobte to, čo robí väčšina. Robte niečo iné. Plánujte svoj život, namáhajte sa vtedy, keď sa ostatní bavia. Venujte sa športu a zdravej strave, čítajte knihy, študujte.

Ak sa chcete stať úspešným, môžete využiť aj identifikáciu s niekým, kto už úspešný je. Nájdite si niekoho úspešného, kto by mohol byť „váš vzor“ a študujte ho.

Zistite, ako žije, čomu sa venuje a napodobňujte ho. Hrajte sa naňho. Cíťte sa ako on. Niečo podobné robia deti a mladí ľudia. Stotožnia sa s filmovým hrdinom, športovcom, či spevákom. Zisťujú si podrobnosti, vystrihujú fotky. Následne napodobňujú vonkajšie prejavy. Obliekajú sa ako on, používajú podobné slová, frázy, niekedy preberú postoj, pohyby.

Pri identifikácii s hrdinami z médií býva ten problém, že máme málo čo napodobňovať – šoubiznis ukazuje len tú vhodnú časť vizáže. Vidíte ako Madonna na koncerte dve hodiny behá, skáče a pritom naživo spieva. To je fajn. Ale neuvidíte, koľko hodín týždenne musí odpracovať v posilňovni, aby mala kondíciu, ktorá jej to vôbec umožní. Koľko hodín cvičí spev, aby odspievala koncert (tie party čo spieva nie sú až tak ľahké, ako sa javia). Akú disciplínu má pri stravovaní. To nie je vidieť. Podobne iné celebrity, ktoré sa živia na základe svojej vizáže.

Takže ak chcete dosiahnuť úspech ako niekto už úspešný, snažte sa zistiť si čo najviac podrobností o jeho živote. Potom sa aj vy začnite správať rovnako. Venujte sa podobným témam, podobným záujmom a dosiahnete podobné výsledky. Je to overené. Funguje to. Akurát je to nepohodlné.

Dosiahnuť úspech je vždy nepohodlné, akurát to nikto nevidí. Kým sa niekto o úspech snaží, nik si ho veľmi nevšíma. Keď uspeje, náhle si ho všimnú. A neraz vzniká aj závisť, pretože plody úspechu by chcel každý. No vykonať tú prácu dokáže len málokto. Chcete byť úspešní? Odpovedzte si na tieto otázky:

 • Budete úspešní? Alebo by ste len chceli byť úspešní?
 • Čo konkrétne ste pre to doteraz urobili?
 • Aký to malo výsledok? Ste bližšie k úspechu, alebo nie?

Neúspešní ľudia často odpovedajú takto:

 • Chcel by som schudnúť.
 • Skúsil som rôzne diéty.
 • Niečo som schudol, ale kilá sa mi rýchlo vrátili.

Už v reči neúspešného človeka nájdete podmienky a pootvárané zadné vrátka. „Chcel by som“, „skúsil som“. Úspešný človek vám povie: „spravím“, „uspejem“, „zvládnem“. V myslení úspešného človeka nenájdete výhovorky. Úspešný človek koná. A kto robí, robí aj chyby. Na chybách sa človek učí. Každú chybu môžete analyzovať.

 • Ak niečo nefunguje, prečo to tak je?
 • Ako to v ďalšom pokuse môžem spraviť lepšie?
 • Ako sa takejto chybe môžem vyhnúť?

Práve to je cesta k úspechu. Ak chcete byť gitarista, čaká vás veľmi veľa chýb. Chybne brnknete na strunu. Raz ju netrafíte, inokedy brnknete v nesprávnej chvíli. Inokedy brnknete príliš silno, alebo slabo. A keď sa postupom času a vytrvalosťou brnknúť konečne naučíte, je tu ešte druhá ruka, tá musí tiež pritlačiť prst na správne miesto. Chce to mesiace i roky (podľa hudobného štýlu a ambícií), kým sa môžete postaviť pred publikum a zahrať čistú melódiu. A potom si o vás budú hovoriť, že ste úspešný hudobník. Budú si hovoriť „aj ja by som chcel vedieť tak hrať na gitare“. Vy už viete, že chcieť nestačí. Treba to skúšať znova a znova, odstraňovať chyby a prísť s ďalšími skúškami.

Pridajte komentár: