Voľba partnera na život

Nevhodne zvolená partnerka (partner) vás v snahe rásť, či uspieť dokážu úplne zablokovať. Možno nechtiac. Možno váš partner alebo partnerka vyrastali v rodine, kde nebolo zvykom mať koníčky, ciele, záujmy. A intuitívne začne podobné vaše snahy blokovať. Robí sa to drobnými, nenápadnými technikami, jemným citovým vydieraním, cez vyvolávanie pocitov viny, či rafinovaným smerovaním uznania.

Stačí ak na každý váš nápad „chcel by som uspieť, študovať, podnikať“ partnerka jednoducho nezareaguje. Inokedy vás opakovane ocení, ako dobre sa s vami cítila včera, keď ste spolu pozerali televíziu. Alebo len tak ste si poležali v posteli. Alebo s ukrivdeným hlasom sklamane povie: „Zas ideš na tréning? Myslela som, že dnes budeme spolu.“ Nemusí nič viac spraviť. Z takéhoto jemného pradiva sa zloží váš postoj k novým nápadom a aktivite. Časom zistíte, že doma nečítate, nehovoríte o práci, o koníčkoch, o snoch. Nesmejete sa. Nerastiete. Ste doma.

Vtedy je spokojná. Nemáte žiadne sny a ambície, ktoré by ju ohrozili, že sa niekde stretnete s kvalitnejšou partnerkou a že odídete.

A tak nakoniec vy, čo ste chceli v živote dosiahnuť svoje sny, ležíte večer v posteli a pozeráte televízor spolu s manželkou. A synapsy vo vašom mozgu sa každým dňom prepájajú. Prispôsobujú sa tomu, čo robíte často. Stáva sa z vás človek, ktorý nič nedosahuje a ešte je s tým aj spokojný. Preto pozor pri voľbe životného partnera.

Komentáre k článku: Voľba partnera na život

 1. Zuzana 19. mája 2010

  nešťastný článok, ak by skutočne vedel čo chce, tak si za tým ide a vôbec by ho nemohol ovplyvniť takto negatívne, ako je to tam písané niekto iný.
  Sny a ambície a ciele majú skutone len tí, ktorí nielen snívajú ale ten svoj sen aj reálne uskutočňujú.
  A dokonca by takto ambiciózny človek vedel pozitívne ovplyvniť aj svojho „stagnujúceho“ domaseda :)

 2. Miro Veselý 19. mája 2010

  Zuzana domaseda zvyčajne nie je možné motivovať. Ak niekto nie je ambiciózny, príklad úspešného partnera ho nielenže nenakopne, ale skôr naštve. Skôr bude proti. A tak náš ambiciozny partner buď zostane sedieť doma aby boli spolu ako dvojica, alebo pôjde realizovať svoje ambície – sám…

 3. Peto 8. septembra 2010

  V tomto uplne suhlasim s Mirom…

 4. johnnySVK 6. januára 2011

  Ta mirova uvaha ma nieco do seba…….minimalne je to na zamyslenie, ak nie uplne pravda :-(

 5. edo 19. novembra 2011

  Je to pravda ,poznám to.

 6. moncika 23. novembra 2011

  to co si popisal, to je zivot ako vo väznici, uplne galeje…

 7. majo 4. júna 2012

  miro ,keď som to prečítal ,sťaby o mojom živote.jej neustále kontrolovanie ,výčitky ,najmä v súvislosti:
  ,, ktoré by ju ohrozili, že sa niekde stretnete s kvalitnejšou partnerkou a že odídete.,, vyše 20 rokov a žíadna zmena,vychádza mi len radikálne riešenie no vzhľadom na aj keď dospelé deti to odkladám…..

 8. Miro Vesely 4. júna 2012

  majo žiarlivosť je veľmi nevďačná záležitosť, mrknite knihu Othelón od Plzáka. Nič lepšie na tú tému nepoznám.

 9. Janina 9. júna 2012

  ….a čo ked manžel neakceptuje aktívnu manželku….

 10. Miro Vesely 9. júna 2012

  Janina dosť všeobecná otázka. Čo je to aktívna manželka? Akože koníčky, práca, záujmy? Potom je to dosť zle vybratý manžel a manželka by v rámci svojej aktivity mala hľadať spôsob, ako sa realizovať a zvládnuť aj manžela. Pozor, s niektorými druhmi manželov dohoda nie je možná – hlavne so žiarlivcami. To je potom veľmi ťažká situácia.

 11. majo 15. júna 2012

  …ďakujem za typ na Othelóna ,napovažujem sa za neúspešneho ale Vaša kniha ktorú som náhodou objavil ,mi otvorila väčší obzor, nusím dohnať a napraviť zanedbané.Držím palce ,veľa nových inšpirácii v písaní pre ľudí, ktorý sa dokážu učiť na skúsenostiach a chybách iných….

 12. mobius 19. marca 2016

  Áno, ten článok pomerne presne popisuje ako to funguje v dvojici s manželkou, ktorá „nebola naučená na koníčky, záujmy“ a podobne.

Pridajte komentár: