Pasívny príjem: najskôr aktivita

Viem si predstaviť, že v očiach mnohých čitateľov teraz asi zavládlo isté sklamanie. Na zaujímavý pasívny príjem treba mať väčšinou veľa znalostí a často aj peniaze. Alebo „aspoň“ známu tvár, meno, talent, alebo geniálny nápad. Nič z toho bežne človek nemá poruke, hlavne nie človek, ktorý bol doteraz skôr neúspešný a chcel by rýchlo zarobiť. Odporúčam vám však, aby ste napriek tomu, že na prvý pohľad možno nevidíte pre seba šancu, skúsili premýšľať, či sa nejaký nápad u vás predsa len nezrodí. Skúste začať možno aj s celkom malým projektom, aj keby vám zarobil len málo, alebo takmer nič. Berte to ako učenie. Možno si časom osvojíte toto myslenie a neskôr prídete na lepšie nápady.

Na úvod stačí, ak si pred každou činnosťou pripomeniete, že práca, ktorú možno už dávno vykonávate, môže zarábať aj dlho potom, čo ju odovzdáte. Väčšinou však už zarába tomu, kto vám zaplatil za vašu prácu hodinovú mzdu. Zamestnanci sú neraz zaplatení len zlomkom hodnoty, akú môže ich práca neskôr vygenerovať. Premyslite si preto, či všetko, čo robíte, musíte robiť práve v zamestnaneckom pomere.

„Ale keď ja potrebujem peniaze rýchlo, najlepšie hneď, takže teraz nemám čas začať uvažovať o nejakom hlúpom pasívnom príjme.“ Poznáte taký postoj? Sú ľudia, ktorí sú zaneprázdnení neistou prácou za minimálnu mzdu. Vďaka tomu nemajú čas spustiť projekt, ktorý by im umožnil lepšie príjmy. „Nevyrušujte ma. Mám veľa práce, aby som zarobil 500 eur mesačne. Nemám čas skúmať, či by som mohol zarobiť 1 000 eur mesačne.“ To je ďalšia z viet hodných zaslúženého frekventanta pomocnej školy. Nevymyslel som si ju, nedávno mi to povedal známy. Ono tá veta bez čísiel znie trocha duchaplnejšie. „V práci máme veľký frmol, takže nestíham skúmať iné obchodné príležitosti.“ Alebo „začal by som podnikať, ale mám na krku hypotéku a rodinu, potrebujem pravidelný príjem.“

Ach tá istota. Škoda, že je taká neistá. Ako si teda zvýšiť plat, alebo príjmy? Ako na to? Hlavne sa neponáhľajte. Budujte. Radšej teraz robte kratšie a získajte viac času na štúdium. Keby ste teraz minuli veľa času do málo platenej práce, získate síce pár eur navyše ale neriešite tým budúcnosť. Takže:

Zvýšte svoju vlastnú hodnotu na trhu.

To dosiahnete štúdiom a praxou. Musíte sa líšiť od ostatných, byť lepší. Musíte mať niečo, čo sa na vás oplatí zaplatiť. Musíte robiť niečo iné, než ostatní.

Ak budete ťažko nahraditeľní, budete potrební. Plat pôjde strmo hore. Kým však viete a ponúkate zhruba to isté, čo tisícky iných, potom budete s platom prešľapovať tam, kde sú aj ostatní a kedykoľvek vás môže niekto nahradiť. To sú princípy, ako si zvýšiť príjem. Mať niečo na predaj. Seba, tovar, službu, nápad.

A teraz sa pozrime na opačnú stranu v tabuľke účtovníctva. Nie vždy sa treba snažiť len o vyšší plat. Niekedy sa oplatí začať znižovať výdavky.

Pridajte komentár: