Potreba prítomnosti na pracovisku je problém

Teraz sa práve dostávame k odpovedi, ako získať viac peňazí. Kým bude potrebná vaša fyzická prítomnosť počas výkonu práce, máte problém. Nezarobíte, kým prácu vykonávate vy osobne. Nezarobíte, kým vykonávate prácu, ktorú treba robiť stále znova, osobne. Potrebu vašej prítomnosti na pracovisku si všímajte viac, ako stav na účte.

 • Kaderníčka. Úspešná. Pracuje niekoľko rokov. Ak na pol roka ochorie, príjem sa jej obmedzí na nemocenské dávky, stratí klientelu.
 • Súkromný zubár. Kým sa mu darí je to v pohode. Ak by na mesiac odišiel na dovolenku, príjem mu na ten čas zanikne.
 • Učiteľ. Natiahnuť budík a na siedmu-ôsmu denne do práce. Mesačná dovolenka vo februári? Vylúčené.
 • Pokladníčka. Pekne ku kase a sedieť.

Tak ako zamestnanec, aj živnostník vymieňa svoj čas a služby za peniaze. Ak vypadne z hry (choroba, dovolenka, únava) jeho príjem vyschne. A to je vážny problém. Väčšina ľudí sú zamestnanci. Zamestnancov je veľa, takže ich platy môžu ísť dole. Ak by chceli prestať pracovať, boli by okamžite bez peňazí. Musia stále robiť. Či už je človek zamestnaný, alebo je živnostník, jeho práca zvyčajne znamená, že v určitom čase musí niečo robiť. Ak nerobí, nedostane peniaze. Možno sú tieto formulácie pre vás samozrejmé – znova ako v pomocnej škole. Ale málo ľudí sa podľa toho riadi. Povolania a profesie sú zafixované ako bežná súčasť života, spoločenského postavenia. Tieto predstavy sa tvoria od raného detstva. Už ako deti sme chceli byť v rôznych povolaniach. Ak vyčiarkneme efektné sny typu „chcem byť kozmonaut“, ostane bežné portfólio detských snov o úspechu.

 • Chcem byť lekár.
 • Letecký konštruktér.
 • Pilot.
 • Učiteľ.
 • Zubár.
 • Pumpár.
 • Herec.
 • Televízna hlásateľka.

Mnohé z týchto povolaní znejú ako splnený životný sen a v predstavách mnohých ľudí sa takéto povolania spájajú aj s predstavou solídneho finančného príjmu. No skúsme sa chvíľu zamýšľať, ako to je s týmito profesiami z detských snov.

Predstavte si, že pracujete ako lekár. Máte ordinačné hodiny. Denne musíte byť v ordinácii na siedmu a vaše dvere si podávajú ľudia, ktorí potrebujú vašu pomoc. Musíte tam byť. Ak ste dobrý lekár, správa o tom sa rýchlo rozšíri a máte oveľa viac pacientov. Vyhľadávajú vás aj súkromne. Denne riešite ich problémy. Plynú roky a vy dennodenne musíte vykonávať túto prácu či vás už baví, alebo nebaví. Len ťažko si predstavíte, že by ste trebárs na pol roka prestali pracovať, pretože si potrebujete riadne odpočinúť. Alebo že by ste si povedali, že nasledujúci rok budete písať knihu namiesto liečenia a ordinácie. Okamžite by ste boli bez príjmu a čoskoro aj bez pacientov.

Zamestnanie spravidla znamená, že ste prítomní na svojom pracovnom mieste a robíte dohodnutú prácu. Za to dostávate peniaze. Ak chcete niečo navyše, prosím, použite tých pár hodín navyše, ktoré máte po práci. To sú tie hodiny, ktoré ste si už možno dávno zvykli tráviť v práci.

Takto dnes funguje veľa ľudí. Ráno do práce, večer domov. Denne. Roky. Bez zmeny. Nemajú na výber, často preto, že o nejakom výbere nikdy ani nerozmýšľali. Chcel by som vás navnadiť, aby ste skúsili svoju situáciu premyslieť. Aj keď takto žije absolútna väčšina obyvateľstva, nie je to jediný spôsob, akým sa môžete živiť.

Asi sa niektorí pýtate, ako by to dopadlo, keby všetci prestali pracovať. Nebojte sa, neprestanú. Chce to zmeniť životnú stratégiu a ísť do rizika. To veľa ľudí nedokáže. Pôžičkami a hypotékami sú často pevne prikovaní ku svojmu existujúcemu životu a aj keby chceli, nedokážu sa pohnúť.

Skúste sa učiť myslieť inak. Nemusíte ihneď opustiť svoje pracovisko. Popri práci však začnite hľadať, či nenájdete oblasť, ktorá by vás mohla živiť takým spôsobom, že vy sami by ste pritom nemuseli pracovať. Aby ste spravili niečo raz a to niečo by vám potom prinášalo nejaký, možno aj malý, zisk. Ak nič nevymyslíte, smola. Ale aspoň to skúste. Dám vám k tomu aspoň pár nápadov na úvod.

Komentáre k článku: Potreba prítomnosti na pracovisku je problém

 1. Juro 15. mája 2013

  Ak je lekár naozaj dobrý v tom čo robí a má dobré meno a klientelu a rozhodol by sa, že začne podnikať, postupne by vyhasínali zas jeho odborné znaosti a naberal by podnikateľské znalosti. Ak by ho prestala napĺňať práca lekára, mohol by sa začať ohliadať po niečom inom.Nehovorím o človeku, ktorí sa trasie pred zmenou a stratou istoty, vravím o niekom, kto sa začne naozaj zaoberat tým, čo chce robit. Podnikanie dáva slobodu, ale čo ak človeka neláka podnikanie? Nie že by sa toho bál alebo tak niečo, ale jednoducho to nie je to, čo by naozaj chcel. Nie je to náplasť na úplne všetko. Jedine, ak sa podnikaním berie všetko, čo si človek vyberie ako svoju vlastnú cestu, keď už prekonal stereotyp, že zamestnanie je jediná spása.

  Ja som robil vyše troch rokov v normálnej práci, klasika od 9-6. Bolo mi hneď jasné, že toto určite nie je to , čo chcem. Ale potreboval som preklenúť jedno z najhorších období života. V podstate nemám problém si také zamestnanie nájsť, problém je v tom, že ja už fakt nechcem.

  Tak som sa vrátil späť na školu. Moje príjmy dramaticky klesli, ale nikdy nelutujem ani sekundu tejto zmeny. Škola sa blíži ku koncu, hoci by som tam mohol zotrvať ešte ďalšie dva roky, viem, že môj čas tam sa naplnil a treba sa pohnúť ďalej. Kam? Babe I have no idea! Kam ma to bude ťahať, kam sa otvoria dvere. Nie je mi to jasné. Bol to celé veľký risk a už vyše troch rokov finančne balancujem okolo nuly. Ale nesťažujem sa, takto som to chcel. Aj to bola dobrá škola, hoci ma neučila ako zarábať, učila ma niečo iné podstatné,čo som práve vtedy potreboval.

  Chcel som tým len povedať, že podnikanie je veľmi dobrá alternatíva za zamestnanie, ale nie je to náplasť na všetko, jediná cesta, ktorou by sa mal človek vybrať (nechcem tým naznačiť, že to tvrdíte). Vaše článku sú pre mňa dobré, denne si ich čítam už niekoľko mesiacov, naučili ma lepšie narábať s časom, so sebov samým, vylepšil som si vzťahy k okoliu aj k sebe. Vaše články sú dobré pre ľudí, ktorí nie su spokojný so svojim životom a naozaj chcú niečo zmeniť. Nemusí to byť ale len podnikanie, dá sa rozbehnúť aj inými smermi. Čo je ale podnetné, je ako to finančne utiahnuť tak, aby som si mohol plniť svoje sny.

  or something ….. :)

 2. Miro Veselý 15. mája 2013

  Juro je fakt, že peniaze sú niekedy ten hlavný problém. Aby človek vybudoval nejaký príjem, treba čas a v tom čase sa nezarobí. tak vznikne pasca. takže dôležité je hľadať ako na to. nie vždy a každému sa to podarí, ale radšej to skúsiť. balans okolo nuly poznáme mnohí. je to zlé obdobie v živote, ale môže naštartovať aby ste niečo začali. držím palce

Pridajte komentár: