Viete písať? Tip na zárobok

Ďalší príklad práce, ktorá vám môže vytvoriť pasívny príjem je písanie. Ak viete niečo zaujímavé napísať, môžete to „zavesiť“ na internet. Robí to dnes veľa ľudí. Píšu na blogy, majú vytvorenú malú komunitu. No zarába na tom spravidla prevádzkovateľ blogu, nie tí, ktorí tam píšu.

Baví vás písanie? Spravte z neho malý biznis. Vytvorte si vlastnú webstránku a začnite písať o tom, čo vás zaujíma, baví, teší. Ak to bude zaujímavé a nápadité, vašu stránku začnú ľudia navštevovať. Potom môžete na svojej stránke umiestniť reklamu a za túto reklamu budete inkasovať nejakú sumu. Reklamu vám dohodí niektorý výmenný systém. Z úspešných slovenských to môže byť Etarget, alebo Web2media. Alebo Google Adsense. Tieto služby automatizovane zabezpečujú, aby sa na vašej stránke zobrazovali vhodné reklamy a vy dostávate percentuálnu províziu. Ani tu sa asi nedostanete na vysoké čísla. Možno si poviete: „To nie je nič. Jachtu si z toho nekúpim.“

 • V redakcii novín by ste za bežný článok dostali peniaze.
 • Na vašej stránke nedostanete nič, len nádej na budúce zárobky.

Ktorú z možností si vyberiete? Ja tú druhú, pretože za pár rokov môžu moje články stále po troške zarábať. A pritom – nie je to až taká náročná práca. Možno nepíšete tak kvalitne, že by to od vás nejaká redakcia kúpila. Ale stačí, aby ste si robili svoje hobby. Pošlite na internet pár článkov mesačne. O pár mesiacov ich tam budete mať desiatky. O viac sa už nestaráte. A na váš účet možno časom začnú nabiehať malé platby. Nie sú to „veľké peniaze“. Ale veď ani vy ste nespravili nič také „veľké“. Investovali ste pár desiatok hodín práce. Prakticky nič iné. Za tých pár hodín práce však dostanete na ploche niekoľkých rokov slušne zaplatené. Tento príjem vám bude plynúť aj v prípade, že na pár mesiacov prestanete písať. Keď sa to spočíta, je to plus, ktoré poteší.

A pritom sa učíte inak myslieť! Takéto skúsenosti vás učia myslieť inak, než zamestnanec. Získajte v tom prax a časom prídu nové, lepšie nápady.

Komentáre k článku: Viete písať? Tip na zárobok

 1. mary 8. augusta 2011

  keď tie obchody sú také nasvietené a neodolateľné veci sú vždy najdrahšie veď ok človek nechce mať plnú skriňu D and G ale nejaký ten kúsok by rád. Aj toto je možno motivácia zarobiť niečo naviac a to nehovoríme o tom, keď chce človek dobre vyzerať čo všetko k tomu treba. Dobre, niekto si povie, že to sú povrchné vec, tak chcem kvalitnú techniku možno aj preto , že to vzdeláva a nechcem prepínať telku ako mojej kamošky babka palicou len, aby som nemusela vstať. Skrátka euro k euru a bude na tenisky.

 2. lukilker 28. februára 2013

  No ak človek v pohode píše, tak aj na slovensku sa dá zarobiť cez adsense v pohode 1 000€ (mne to zarába aj viac :) )

 3. Renka 6. marca 2013

  Zaujal ma Váš komentár…
  “ak človek v pohode píše, tak aj na Slovensku sa dá zarobiť cez adsense v pohode 1 000€ (mne to zarába aj viac :) )”
  Chcela by som písať…kde začať? Viete mi poradiť?
  Pekný deň

 4. Ernie 2. júna 2014

  Nie, on sa sem prisiel len pochvalit. Zaraba na reklame viac ako 1000, ale cita si clanok o zarabani vdaka reklame…

 5. Miro Veselý 2. júna 2014

  Renka so “zárobkom v pohode” za písanie a na Slovensku to zas nie je až tak celkom ružové. Ak ste veľmi dobrá, tak sa tým uživiť dá, ale nečakajte veľmi vysoký životný štýl. Písanie je platené dosť slabo. My, čo píšeme, to robíme hlavne preto, že nás to baví. Ak chcete začať, začnite. Píšte na nejaký blog a uvidíte, ako zareagujú čitatelia.

  Ernie súhlasím že ide asi skôr o samo-pochvalu :-) ale zas ak sa niečim živím, prvé čo robím, že čítam všetko na danú tému, aby som bol v obraze.

 6. Ondri 6. októbra 2014

  Výborný blog, musím pochváliť. Autor zjavne vie o čom píše, dobre pozná situáciu a verím tomu, že sám prešiel mnohými úskaliami a problémamy nášho nie vždy naplneného a šťastného života. Za mnohé si fakt môžeme často sami a to z rôznych príčin. Buď nedostatkom vzdelania, chuti sa vzdelávať alebo vlastnou pohodlnosťou, nechuťou, nedostatkom odvahy vykonať niečo pre svoju samostatnú budúcnosť túto strácame utápaním sa v každodenných problémoch žitia a prežitia. Je pravdou, že nie každý má talent Rembrandta či Hamingwaya alebo umeleckého rezbára. No človek môže byť

 7. Ondri 6. októbra 2014

  ..môže byť často dostatočne talentovaný pre niektorú oblasť, ktorú ale musí nájsť, odhaliť v sebe a dá sa táto vlastnosť predať, speňažiť. A mnohí tieto potrebné vlastosti možno aj majú a nerozvíjajú ich. Niekto je dobrý v duševno-umeleckej oblasti, iný je výborný manuálne, je šikovný, zručný a málo to využívame. Autor nám kriticky a správne nastavuje zrkadlo zrozumiteľne a trefne. Sám som nad tým mnoho premýšľal, človek sa má snažiť dosiahnuť hoci aj menší úspech, no základ je, že v niečom musí vynikať, byť odborník, špecialista a pod. Ja som tiež žiaľ tiež nie som špecialista v nejakej lukratívnej oblasti, tuším že by to chcelo asi sa vzdelávať, napr. jazyky a aj lepšie ovládať pc programy. Osobne som chcel napr. písať, nebol čas …. A pravdepodobne pre autorom uvádzané príčiny sa sám utápam otázkami prežitia. Pozdravujem autora, rád som si to tu prečítal a možno mi to aj pomohlo v smerovaní. Prajem veľa zdaru a úspechov.

 8. Ondri 6. októbra 2014

  ..ou, píšem cez tablet a niečo som nechtiac odťukol, takže pokračujem: ….v niečom šikovný, len to musí nájsť, odhaliť a rozvíjať tak, aby bol nadpriemerne dobrý v danej oblasti a jeho šikovnost sa dala speňažiť. Pretože žijeme vo
  svete vlády peňazí a o tie ide v 1.rade. Rád som si to tu prečítal, autora pozdravujem a prajem veľa zdaru a úspechov.

 9. Ondri 6. októbra 2014

  ..byť šikovný aj nadpriemerný v niektorej oblasti, ak na sebe prauje. Nedarí sa mi cez tablet to tu slušne dokončiť, tak pozdravujem a želám veľa úspechov.

 10. Jaz 10. marca 2015

  Ahoj, diskusia je už zopár mesiacov stará, ale nedá sa mi opýtať na Váš názor.
  Akurát si hľadám prácu.Písanie je to, čo viem asi najlepšie, baví ma a chcela by som si ním zarábať… Ako však začať? Ponúknuť svoje texty vydavateľovi, časopisu alebo ich niekde zverejňovať a čakať?
  Prosím, poraďte.
  Vďaka

 11. Miro Veselý 10. marca 2015

  Jaz ak vás písanie baví, tak zrejme píšete a máte nejaké ukážky. Pošlite pár článkov vydavateľom ktorí publikujú časopisy, alebo weby a ponúknite im spoluprácu. O dobrých autorov je vždy záujem. Pripravte sa ale na to, že zárobky sú veľmi nízke. Alebo texty začnite publikovať na blogu a za pár rokov možno niečo zarobia na reklame. Alebo prístupy skombinujte. Každopádne je dobré písať aj blogy a sledovať, ako vaše písanie vníma publikum, či diskutujú, súhlasia a podobne. Ak je všetko výborné, môžete uvažovať aj o vydaní knihy, písaní scenárov…

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: