Rozdeľte si veľké úlohy

Už ste boli na nejakej väčšej túre v Tatrách? Stojíte celkom dolu a pozeráte sa na vysokú horu pred sebou. Niekoľko kilometrov pred vami a kilometer nad vami je ďalekohľadom vidieť bodku. Je to chata. Je tak ďaleko, že sa vám zdá nemožné dostať sa tam. Pocit „to sa nedá“ vás môže celkom odradiť. No turistický sprievodca vás ubezpečuje, že už okolo obeda zistíte, že sa to dá. A naozaj.

Presne takto to funguje aj v prípade, že stojíte pred nejakou úlohou. Čím väčší cieľ máte, tým vás viac môže zastrašovať. Čo je horšie – možno nemáte sprievodcu, ktorý by vás uistil, že to môžete zvládnuť. Potom často prichádza prokrastinácia. Namiesto akcie otáľate. Čo s tým?

Rozkúskujte úlohu a roztrieďte do plánu

Ani do toho sa vám asi nebude chcieť :-) ale skúste. Pri túre stačí poznať smer, značky a potom už len robiť malé kroky. Mať vodu a jedlo nezaškodí.

Ak máte veľký cieľ, skúste si vytvoriť niečo ako myšlienkovú mapu. Postačí vám k tomu papier a pero. Ak ale chcete pracovať s počítačom, potom mám pár tipov:

 • MindManager – (platený) program na tvorbu myšlienkových máp ktorý beží vo vašom počítači.
 • MindMeister – (platený) online nástroj na myšlienkové mapy.

Aj zadarmo sa dá pracovať, napríklad

Pomocou týchto nástrojov môžete pomerne ľahko vytvoriť rôzne plány a premyslieť štruktúru. Je to užitočné tým, že vzniká zápis. Či už na papieri, alebo v počítači! Keď to máte „pred sebou“, viete lepšie premýšľať. Kým o projekte uvažujeme len z hlavy, tak sa na kopu vecí zabudne.

Akonáhle máte vytvorenú schému, čo všetko treba urobiť, nastáva čas určiť priority, poradie a úlohy.

Aj tu vám pomôže, ak si spravíte poznámky.

 • Môže to byť na papierikoch so samolepkami.
 • Trello – online možnosť vytvárať zoznam úloh a plány. Zadarmo aj platené verzie.
 • Excel, alebo ktorýkoľvek zadarmo tabuľkový procesor splní rovnakú službu.

Úlohy je dobré vo fáza prípravy mať „voľné“. Papieriky, či Trello sú výhodné v tom, že sa dá meniť poradie. Ak neskôr do zoznamu úloh potrebujete spraviť neskôr doplnky, dá sa.

Vo chvíli keď máte spracovaný plán čo treba robiť a čím začať, máte takmer vyhrané. Po tejto nepríjemnej časti práce totiž už pred vami nestojí obrovská hora úloh, ale malá, konkrétne práca, ktorú máte spraviť. Možno dokonca maličkosť.

Ak ste prokrastinovali len z dôvodu zastrašenia veľkou úlohou, toto plne vyrieši váš problém.

Nedovoľte, aby vás otravné úlohy znechutili

V zozname úloh však určite budete mať nielen malé a príjemné práce. Budú asi medzi nimi aj nepríjemné úlohy. Tie tiež môžu potichu stáť v pozadí prokrastinácie. Na nepríjemné úlohy sa však dá nájsť bič. Najjednoduchšie je vychádzať zo základnej rady, ktorú spomínam často:

 • Robte to, čo vás baví.
 • Robte to v čom ste dobrí.
 • Robte to, čo vám zarobí.

Nepríjamná úloha nepatrí do žiadnej z týchto troch oblastí. Preto najlogickejším riešením je delegovať prácu.

Ako príklad môžeme uviesť fotografa. V minulom storočí sa fotografie vyrábali v tmavej komore. Zaujímavá práca ak robíte tvorivú prácu. Ale ak máte dodať 600 fotografií zo svadby známym, tak to je na šľaktrafenie. Rutinná, nudná, nízko odborná činnosť. Nič pre tvorivého človeka. A tak najrozumnejšie je, aby si prvotriedny fotofraf najal pomocníka, ktorý možno ani nevie fotiť. Stačí ako zvládne teóriu a môže robiť manuálnu rozmnožovaciu prácu.

Absolútny zákaz perfekcionizmu

Užitočné je, ak si už pri plánovaní úloh zadáte aj nejaké časové parametre. Alebo iný ochranný štít pred perfekcionizmom. Je dobré, ak svoju prácu robíte kvalitne. Alebo ešte lepšie ak ju robíte perfektne.

Žiaľ, perfektná práca, či virtuozita je niečo navyše. Zvyčajne sa to nedá dosiahnuť ľahko.

Ako príklad si zoberme hru na gitaru.

 • Ak neviete hrať vôbec, tak za deň, alebo dva vás viem naučiť dosť kostrbato, ale hrať doprovod. Nebude to nič počúvateľné, ale zahráte si. Potrebný čas prípravy okolo 5 až 10 hodín.
 • Ak vás to bude baviť, budete cvičiť a baviť sa s gitarou denne. Za pár mesiacov budete hrať slušne. Pokojne môžete počítať s miestom druhého gitaristu v amatérskej kapele. Čas prípravy okolo 200 až 500 hodín.
 • Aby ste mohli počítať s koncertami, alebo miestom sólového gitaristu, bude to chcieť už aj talent. Nielen čas. Na bežnej úrovni (trebárs folk) si pred publikom zahráte možno po roku až dvoch cviku. Nemali by vás vypískať a ani paradajkami vyprevádzať. No z vašej hry stále každý hudobník jasne rozlíši, že ste na začiatku. Nevadí, v mnohých štýloch táto úroveň stačí aj na profesionálnu kariéru. Budete mať za sebou možno 1000 hodín hrania.
 • Avšak medzi vami a virtuozitou leží priepasť. Vy už budete vedieť pomerne dobre hrať. Teraz vás už ani mesiac tréningu veľmi neposunie. Hovorí sa, že na virtuozitu treba asi 10 tisíc hodín praxe. (Okrem talentu.) V tomto čase sa budete zlepšovať stále pomalšie a pomalšie. Ale nakoniec budete zvládať hru dokonale. (no áno, takmer dokonale.)

Podobné je to aj v iných oblastiach. V podnikaní, obchode, výrobe, komunikácii.

Už pri pomenovaní cieľov, či sna si preto stanovte aj to, ako perfektne chcete zvládnuť výsledok.

Fókus

Častým dôvodom, prečo sa projekty nedarí dotiahnuť do konca je to, že nie sme zameraní na jeden cieľ. Takže rada je pomerne jednoduchá. Koncentrujte svoju myseľ na svoj cieľ. Nedovoľte, aby vám v hlave zároveň bežali iné programy.

Ak sa na nejakú činnosť zameriate, venujte sa jej. Zostaňme v príklade s hudbou. Ak sa chcete naučiť hrať na gitaru, nie je dobré, aby ste zároveň brali lekcie z hry na klavír, bicie, violončelo, angličtinu a spev. Tak roztrieštený zámer by asi dopadol tak, že by ste sa nenaučili nič. Prečo? Pretože máme len určitú kapacitu.

Pracovať môžete len niekoľko hodín denne. Ak túto časovú kapacitu všetkú „pustíte“ do jedného smeru, vytvoríte veľa energie.

 • Cvičiť denne napríklad 4 hodiny na nástroji – to vás už niekam posunie.
 • Cvičiť hodinu denne na jednom nástroji a potom na ďalších – to vás posunie oveľa menej.

Pomalý postup a slabšie výsledky vás nemusia motivovať k tomu, aby ste v tom pokračovali.

Preto je dobré súčasne sa zamerať len na jeden cieľ a ten splniť. Nielen že tým predídete prokrastinácii, ale budete aj efektívnejší.

Pridajte komentár: