Tabletky na pamäť a mozog

Dnes sú žiadané rôzne životabudiče. Alebo ešte lepšie mozgobudiče. Mnohí chcú čo možno najvyšší výkon. Študenti pred skúškou. Grafik, ktorý chce stihnúť termín. Predajca, ktorý chce stihnúť viac.

V lekárni preto ponúkajú nečakane veľa rôznych zázrakov, ktoré sľubujú podporu čulosti, myslenia, kondície. Mozgové nutrienty, nootropiká…

Prokrastináciu neprekabátite tabletkami na pamäť

Ja sa prikláňam k tomu, že by ste mali svoj výkon nastaviť tak, aby ste nepotrebovali umelé povzbudenie. Správna strava, šport, vzdelanie a vybalansované množstvo odpočinku je základ. Môžete sa síce vybičovať k maximálnemu nerváku, ale počítajte s tým, že to necháva následky na zdraví.

Základom teda je aby ste dodržali základné pravidlá hry prírody. Dajte telu to čo potrebuje. Ani svoje auto asi netúrujete naplno a nelejete doň benzín, ktorý by ho poškodil.

Kofeín, guarana

Ak sa zaujímate o lepší výkon, najčastejšie vám ponúknu prípravky obsahujúce kofeín, alebo guaranu a podobné krvný tlak zvyšujúce zázraky. Lepšie spravíte, ak sa riadne vyspíte (získate bdelosť a čulosť) a riadne najete (získate energiu). Energetický nápoj alebo tabletka by vám dali len vyšší tlak krvi a nervozitu (pocit čulosti) a cukor (energia). Zároveň tým telo zvykáte na umelú dotáciu chemického bičovania. Nie dobrý nápad.

Ginko biloba

Pre lepšiu myseľ a pamäť sa často odporúča užívať ginko biloba. Výrobcovia sľubujú lepšiu pamäť. Žiaľ, pri krátkodobom použití nezaznamenáte žiadne rozdiely. Pri použití na ploche niekoľkých rokov zas ťažko odhadnete, či ste na tom inak, ako by ste boli bez užívania ginka. Navyše niektoré preparáty nemusia obsahovať ani účinné množstvo látky. Ginko biloba by inak malo spôsobiť lepší prietok krvi mozgom, takže pravidelná rýchla chôdza bude spoľahlivé riešenie.

V kategórii liekov z druhu nootropík je asi najznámejšou látkou piracetamum. Má podobné účinky ako ginko biloba.

Huperzine A

V poslednej dobe sa už v Európe dajú zohnať aj pomerne nové preparáty, napríklad Huperzine A. Pri dlhodobejšom použití by mal pomáhať lepšej pamäti a je možné, že prospieva aj pri Alzheimerovej chorobe. Problém však je v tom, že ak si ho objednáte niekde cez Amazon.co.uk alebo iný európsky, vlastne neviete o akého výrobcu ide. Neviete, čo presne bude zlisované do tabletiek.

Ale nenaleťte

Podobných látok je veľa. Skôr, než sa vyberiete do lekárne, pozrite si vždy najskôr, čo sa o veci dá zistiť. Veľmi dobrým zdrojom je www.pubmed.com. Tam si viete pozrieť výsledky mnohých klinických štúdií. Ak vám vyjde, že niektorý výživový doplnok by pre vás mohol byť vhodný, konzultujte to so svojím lekárom. Alebo sa poraďte na www.akv.sk kde vám vedia dať naozaj kvalifikovanú radu. Nech neužívate zbytočne niečo, čo nemá žiaden efekt, alebo vám to dokonca nemusí ani prospievať.

Pokiaľ máte ťažkosti s prokrastináciou, skôr sa zamerajte na svoju motiváciu. Tabletky na pamäť vám asi nepomôžu…

Pridajte komentár: