Životný štýl môže vyvolať prokrastináciu

Na internete nájdete veľa tipov, ako sa brániť prokrastinácii. V tomto článku sa na vec pozrieme trocha inak. Cez stravu a celkový životný štýl. Tieto faktory totiž naše správanie môžu zásadným spôsobom ovplyvniť. Prečo teda nezačať na začiatku?

  • Lejete do drahého auta najlacnejší benzín?
  • Nechali by ste koňa pred súťažou pol dňa hladovať a potom ho kŕmili odpadom?

V mnohých sférach života sa správame rozumne. Ak záleží na výsledku, kontrolujeme aj vstupy. Pred dôležitou nahrávkou si overím, že som do diktafónu vložil nové a kvalitné batérie. Chcem mať istotu. Žiaľ v riadení vlastného života sa správame oveľa menej rozumne.

  • Mnoho ľudí sa celý deň poriadne nenaje.
  • V rýchlosti potom jedia mizerné jedlo typu JunkFood.
  • Často ponocujú.
  • Oslabujú myslenie častým a nemiernym pitím alkoholických nápojov. Fajčia.

Sú dva dôvody, prečo sa aj rozumní ľudia správajú takto nerozumne:

  1. Pohodlie. Je pohodlnejšie správať sa nerozumne.
  2. Neznalosť. Mnohí nevedia, aké následky má nevhodný životný štýl.

S pohodlím vám nepomôže nikto. Ak sa vám nechce niečo meniť, tak ste sa rozhodli a jediný kto to rozhodnutie má moc zmeniť ste vy. Pri neznalosti sa vec dá riešiť doplnením si znalostí. Akonáhle budete vidieť súvislosti, možno vám príde logické zapracovať aj na pohodlnosti…

Vplyv stravy na výkon

Strava sa dnes považuje skôr za pochutinu, ako za výživu. U mnohých rozhodne rýchlosť, dostupnosť, tradícia a chuť. Žiaľ, takto si vyberať stravu nie je vždy dobré. Je mnoho jedál, ktoré menia naše správanie.

  • Ak strava obsahuje viac cukru, má to následky. Krátko po konzumácii sme čulí a máme viac energie. No asi za hodinu a pol sa situácia môže obrátiť a nastane hypoglykémia. Tá prinesie zlú náladu, agresivitu, výbušnosť. Deti po sladkostiach zvyčajne viac vyrušujú a menej prospievajú. Na pracovisku tiež môže nálada "lietať" hore dole podľa toho, čo a kedy šéf zjedol, alebo nezjedol.
  • Strava s nedostatočným obsahom sacharidov nedáva dlho energiu a výsledkom je únava. Ak si ale na raňajky dáte ovsené vločky, sú to pomalé cukry a môžete čakať celé predpoludnie stabilný prísun energie. Ak si namiesto toho dáte nejaké keksy známe z reklamy, o hodinu a pol ste hladní, unavení a namrzení.
  • Pestrá strava s množstvom vitamínov vás bude držať v lepšej kondícii, ako hlúposti z bufetu. Aj telesná vitalita má vplyv na to, či bezvládne posedávate na kresle, alebo máte chuť pracovať na novom projekte.

Strava má preto zásadný vplyv aj na prokrastináciu. Môže vás spomaliť. Spomeňte si, ako po veľkom obede v jedálni zadrieme život v celej firme. To je prokrastinácia navodená celkom zbytočne – nevhodným jedlom.

Vplyv stresu na výkon

Hneď po strave sa však pozrime na stres. Prečo ho riešim po strave? Pretože to spolu úzko súvisí. V strese sa mení distribúcia krvi. Znižuje sa výkon tráviaceho systému a krv sa prevádza do svalov.

Ak ste v strese, nepriamo to znižuje kvalitu vašej stravy – pretože sa znižuje "výkon" celého gastroenterálneho traktu. Žalúdok a črevá nepracujú naplno. Ak je stres dlhodobý a trvalý, nečudo že sa často objavujú aj dlhodobé zažívacie ťažkosti.

Nepríjemní ľudia v práci, či zákazníci nás stresujú. Nie náhodou sa hovorí "mám toho po krk", "ten mi leží v žalúsku", "seriem na to", "je mi z neho zle" a podobné. Proste ak toho máte "plné zuby" je to znak, že vás ľudia alebo situácie stresujú. A že to zhoršuje kvalitu vašej výživy.

Horšia výživa + únava zo stresu = ďalšia príležitosť pre prokrastináciu.

Pitný režim a prokrastinácia

Častou chybou je aj zlý pitný režim.

  • Pijete kávu? Káva má močopudný efekt. Takpovediac ženie vodu z tela von.
  • Pijete nápoje s bublinkami? Aj tie majú diuretické účinky a zbavujú vás vody.
  • Pijete navyše aj málo? Je to fajn nechodiť často na WC, ale ako pitný režim je to zlý nápad.

Problém nedostatočného pitia je podobný, ako problém s jedením cukru. Smäd sa v prvých fázach zvyčajne nehlási ako smäd. Často sa objaví najskôr únava, bolesť hlavy, podráždenosť. U iných ľudí sa smäd prejaví ako pocit otupenosti, alebo apatia. Vždy sa však objaví pozorovateľný pokles výkonnosti. Inými slovami živná pôda pre prokrastináciu. Prečítajte si viac o pitnom režime.

Vplyv športu na výkon

Ak sa rozhodnete pravidelne cvičiť, ovplyvní to aj váš pracovný výkon. Vhodne zvolený šport pomôže budovať kondíciu a výkon. S lepšou vitalitou ste viac pripravení konať. S lepšie fungujúcim srdcovo-cievnym aparátom vám lepšie funguje aj mozog.

Má to však jeden drobný háčik. Ak množstvo športu preženiete, je zle. Príliš tvrdý tréning vás môže oslabiť. Nielen imunitne. Vyčerpanie môže byť priveľké a môže sa prejaviť aj prokrastináciou.

So športom súvisí aj poloha pri práci. Ideálne je, ak pri práci môžete meniť polohy. Chvíľu stáť, potom sedieť, niečo spraviť počas chôdze. Ak môžete, zriaďte si také pracovisko, kde neuviaznete za pracovným stolom v kresle na pár hodín. Taká poloha je nezdravá. Tiež priam zvádza na to, aby sme v nej zotrvali, ak nie je nutné vstať. To následne môže znížiť pracovný výkon.

Vplyv relaxácie na výkon

Už som spomenul, že priveľa športu je zlý nápad. Potom treba regeneráciu. Rovnako aj v prípade veľkého pracovného zaťaženia. Po práci potrebujete odpočinok. Navyše aj spánok.

Všimnite si, ako sa správa unavený, alebo nevyspatý človek. Akonáhle môže, znižuje svoj pohyb. Nemôže síce spať (pretože je v práci) ale jeho pohyby sú úsporné. Nič nové nezačne, ak nemusí. Príjemnejšie je prokrastinovať niekde nad e-mailom a tváriť sa že pracujeme.

Synergický vplyv vyčerpania na prokrastináciu

Ak sa teda dívame na človeka ako na telo, ktoré má potreby, môžeme vidieť súvislosti. Pokiaľ sa živíte zlou stravou, v strese a únave, váš celkový výkon bude klesať.

Môžete o prokrastinácii čítať donekonečna, ale nepomôže vám to. Najskôr sa dajte do poriadku. Ak treba, dajte si pár týždňov dovolenku a zrelaxujte. Naučte sa a začnite sa stravovať vhodným množstvom vhodnej stravy a vo vhodnom čase. Pite vhodné množstvo tekutín. Pravidelne relaxujte. Je vhodné na minimum znížiť aj:

Jedy ktoré nemusíte prijímať

Keďže ešte stále sme viac živé organizmy ako stroje, musíte sa chrániť. Je vhodné čo najmenej byť v kontakte s toxickými látkami.

  • Fajčenie. Ak fajčíte, prestaňte s tým. Je to hlúposť. Akurát tým svetu ukazujete, že nemáte pod kontrolou ani sami seba. Sám som týmto neduhom roky trpel, takže toto sebamrskačské pseudopôžitkárstvo poznám. Fajčenie je guľa na nohe.
  • Pasívne fajčenie. Pobudnite si pár hodín v spoločnosti fajčiarov a potom skúmajte, ako sa cítite. Možno si uvedomíte, že ste viac unavení a vyčerpaní. Vyhýbajte sa fajčiarom.
  • Alkohol. Veľmi malé množstvo alkoholu asi nie je škodlivé. Sú na to rôzne názory. Deci červeného vína za deň sa dá považovať za množstvo, ktoré neublíži. Naproti tomu väčšie množstvo už môže ovplyvniť veľa vecí. Najmä víkendové opitie vám neodporúčam. Dať si "do nosa" pár panákov navyše je možno zábavné. No to už mení to stav v mozgu. Rozšteluje vám to emocionálnu bilanciu na niekoľko dní. Žiaľ, smerom k horšiemu.
  • Potraviny so zbytočným obsahom chemických látok. Netreba asi dramatizovať. Tu a tam trocha chémie – tomu sa ťažko vyhnúť. Ale oplatí sa úplne vyškrtnúť aspoň potraviny, ktoré sú na chémii postavené. Limonády, energetické nápoje, rôzne továrensky vyrobené hotové maškrty. Čítajte obaly na potravinách. Ak tam vidíte zoznam "éčok" dlhý ako titulky v americkom filme, nekúpte to.
  • Toxickí ľudia. Nejde síce o chemický jed, ale niektorí ľudia vedia dokonale otráviť život ostatným. Ak takého máte vo svojej blízkosti, nestrpte to. Interakcia s takými ľuďmi mení hormonálne nastavenie VÁŠHO tela. Zlosť ktorá je dlhodobá zvyšuje riziko infarktu. Za to vám nestojí nikto. Ani sledovanie politiky nie je z rovnakého dôvodu dobrý nápad.

Toľko tipy, ako predchádzať prokrastinácii na tej najnižšej úrovni. Stravou, kondíciou a životným štýlom.

Pridajte komentár: