Zrelí a nezrelí ľudia

Sebazodpovednosť je vecou zrelosti človeka. Nezrelý človek je nesamostatný, nezodpovedný. Ak sa mu nedarí, hľadá výhovorky. Nechce sa poučiť. Jeho pohľad na svet je podobný pohľadu dieťaťa. Aj dospelý, starší človek môže byť nezrelý.

 • Občianskoprávna dospelosť sa dosahuje mechanicky v 18. roku života.
 • No osobnostná zrelosť spravidla prichádza neskôr. Často až po 25. roku života.

Zrelosť a nezrelosť sa dá popísať pomerne presne. Stačí, ak sa pozriete do niektorej knihy o typických prejavoch ľudí v určitom veku. Pre dieťa je charakteristické iné chovanie a myslenie, ako pre tínedžera, či pre päťdesiatnika. Dnešná doba v mnohom nahráva tomu, aby sa osobnosť človeka rozvíjala oveľa pomalšie, ako jeho fyzická telesná schránka. A tak sa často stretávame s nezrelými ľuďmi aj v dospelom veku.

Staré deti

V oblasti zodpovednosti samého k sebe je dnes mnoho dospelých na úrovni detskej nezrelosti. Čím to je spôsobené, neviem. Mám však podozrenie, že aj tu budú mať svoju zásluhu práve masovokomunikačné prostriedky a pohodlie.

Veľa detí, mladých a dospelých trávi podstatnú časť voľného času sledovaním televízie. V tomto čase by sa mohla ich mozgová kapacita rozvíjať, keby svoj mozog zaťažili dôstojnými úlohami, či záujmami. No namiesto toho pasívne prijímajú máloduché až bezduché televízne relácie.

 • Namiesto rozvoja vizualizačnej predstavivosti dostávajú hotové obrazy.
 • Namiesto vlastnej tvorivosti fasujú hotové profesionálne produkty.
 • Namiesto hľadania si vlastného miesta v sociálnej skupine izolácia v obývačke pred televízorom.
 • Namiesto aktívneho tvorenia si vlastného programu diaľkový ovládač.
 • Namiesto ochrany zdravia tabletky z reklamy.

Médiá nám predkladajú instantné riešenie života. Je to príjemné a pohodlné. Tak ako každá ilúzia. Ľahko do toho vkĺznete. Avšak tým, že nemusíte aktívne pracovať na svojej pozícii v spoločnosti, svojej zábave, nemáte skúsenosti, ktoré by vás posúvali smerom ku zrelosti. Už som zrelosť spomenul niekoľkokrát, takže poďme si ju popísať. Začnime asi najdôležitejším bodom:

Nezrelý človek popiera rozdiel medzi svetom aký by chcel mať a svetom, aký je v skutočnosti.

Príklad. Ľudia sú rôzni. Hlúpi, múdri. Aktívni, pasívni. Schopní, neschopní. Bohatí, chudobní. Nezrelý človek si napriek tomu praje, aby si všetci boli rovní. Napríklad aby všetci mali rovnaký plat. Odmieta uznať, že spoločnosť založená na rovnostárstve je sen, ktorý sa z objektívnych príčin nedá realizovať.

Nezrelí ľudia nechcú počúvať racionálne reči. Viac veria romantickým ilúziám.

Príklad. Tučný človek si nechce naštudovať základy zdravej stravy a vážiť si jedlo. Radšej bude veriť, že oddelená strava je spása. Alebo ryžová diéta, tabletka, hladovka, elektrošoky, štúdio krásy – čokoľvek, čo sľubuje rýchle a jednoduché riešenie. Nedá si poradiť.

Nezrelý človek je nesebestačný.

Toto je dôležitý bod. Nezrelý človek si nedokáže sám vytvoriť program. Práve túto črtu v nezrelej osobnosti môže televízia značne prehĺbiť.

Príklad. Čítate si knihu a vaša nesamostatná manželka sa urazí. „Ty si tu čítaš a čo ja? Prečo sa mi nevenuješ?“

Nezrelý človek ľahko mení názor

Nemá žiadne väčšie ciele. Riadi sa tým, čo je práve moderné. Je povrchný.

Príklad. Žena chce schudnúť, lebo v časopise videla obrázok nejakej vychrtliny a tento vzor sa jej zapáči. Pritom ona sama vôbec nie je tučná. No pustí sa do diéty, lebo to robia všetci. O pár týždňov už skúša inú diétu.

Nezrelý človek nie je kompetentný

Nezaujíma ho, čo je fakt a čo sen. Je netrpezlivý, ak niečo chce, musí to mať bez ohľadu na následky v budúcnosti.

 • Chce viac peňazí a tak veľa peňazí vloží do lotérie.
 • Chce rýchlo nový televízor a tak si zoberie nevýhodnú pôžičku.

Zrelosť osobnosti sa dá posúdiť aj podľa toho, ako s vami daný človek komunikuje.

 • Zrelý človek komunikuje na dospelej úrovni. Ak vznikne problém, hľadá sa riešenie.
 • Nezrelý človek komunikuje nedospelo. Často sa uráža, potom trucuje, je vzťahovačný. Nemieni sa dať poúčať. Nezvládne kritiku. Ak mu naznačíte, že to čo robí je nemúdre, nasleduje zvyčajne prudká reakcia.

Možno zopár príkladov nezrelého konania v praxi

 • Ak sa mu páči riziko, ochotne hazarduje so životom pod ušľachtilým názvom „adrenalínový šport“. A nenechá si do toho nikým nič povedať.
 • Ak sa mu páči tetovanie, alebo piercing, dá si ho spraviť aj keby ho to diskvalifikovalo pri hľadaní práce. Nevie presne objasniť prečo chce mať tieto znaky a odmieta sa o tom baviť.
 • Nezrelí ľudia nezvládajú zovšeobecnenia, pretože sa nimi cítia ohrození. Chcú sa prejavovať po svojom. Ak to je nerozumné, nechcú byť za to ani v náznaku kritizovaní.
 • Nezrelí chcú mať svet podľa svojich predstáv. Aj vy poznáte tú paniu, pred ktorou sa nesmie hovoriť o niektorých témach?

Veľmi rýchlym testom zrelosti je často zmysel pre humor. Zmysel pre humor býva spojený so zrelosťou a inteligenciou. Zrelý a inteligentný človek sa dokáže zasmiať aj na veciach, o ktorých „by sa nemalo žartovať“. Zrelý človek dokáže rozlíšiť, čo je žart a neurazí sa, nepohorší sa ani nad vtipmi, ktoré sú namierené proti tomu, čo je v nás ľudské. Nie je vzťahovačný.

Možno si kladiete otázku, prečo tak podrobne preberám zrelosť osobnosti. Je to preto, že zrelosť je kľúčovým faktorom k úspešnému životu.

 • Zrelý človek si vie vytýčiť smer a začne k nemu kráčať. Je schopný viesť ďalších, pomáhať im.
 • Nezrelý človek je nesamostatný. Je prívržencom, nie vodcom. Ak uznáva nejaký štýl, bude sa ho držať. Bude vedený alebo vlečený, ani nevie kam.

Takže je vhodné, ak sa pokúsite zmobilizovať všetky sily na to, aby ste prijali sebazodpovednosť ako postoj samého k sebe. Aj to je spôsob, ako dozrievať. Chcete niečo dosiahnuť? Je to vo vašich rukách.

Komentáre k článku: Zrelí a nezrelí ľudia

 1. Silvio 26. januára 2011

  Toto je absolútne špičkový článok, klobúk dole pred autorom !!!

  Venujem sa sebarozvoju už niekoľko rokov, a musím priznať, že toto je vážne vysoká úroveň, je vidno, že autor má veľký nadhľad a životné skúsenosti. len tak ďalej !!!

  Silvio

 2. marek 26. apríla 2012

  vsetkoje o spoluzavislosti Miro… je mozne ze si potrebujes podchytit tuto oblast…

 3. Miro Vesely 26. apríla 2012

  marek o spoluzávislosti píšem viac na webe zachytka.sk

 4. Juraj 9. júla 2012

  Musím priznať, že aj mne sa článok veľmi páčil a palec hore pán autor :-)

 5. Lula 24. augusta 2012

  opät skvelé čitanie !

 6. Robo 2. marca 2014

  skvele citanie, ale chcem viac, podrobnejsie, ist do hlbky :)

 7. Jana 16. mája 2014

  Veľmi zaujímavé čítanie. Dačo na tom bude čo sa tu píše. Som rada, že som si ho mohla prečítať.

 8. Juraj 1. marca 2015

  Vsetky clanky pana Mira su velmi zaujimave a inspirujuce. Konkretne tento clanok o zrelosti a nezrelosti mi pomohli odhalit preco sa mi z jednym clenom mojho timu spolupracuje podstatne tazsie ako s ostatnymi kolegami a v momente ked som si toto uvedomil ze kolega je napriek jeho veku a vysokej inteligencii v podstate nezrely tak uz viem ako mam s nim komunikovat aby sa veci zlepsili. Dakujem

 9. Miro Veselý 1. marca 2015

  Juraj ďakujem za pochvalu :-) s nezrelým človekom sa naozaj dá trocha „pracovať“ ak sa prispôsobíte, ale dá sa čakať, že komunikácia zostane mierne sťažená práve o dimenziu jeho snahy o potláčanie reality. Na druhej strane ak cieľom je stretnúť sa niekde v strede pomôže, ak jeden spraví trocha viac ústretových krokov.

 10. Ivan 10. augusta 2015

  S takýmto človekom mám vlastnú skúsenosť. Niektorí vedia byť aj veľmi deštruktívni ku svojmu okoliu, ak to pravda okolie včas nerozpozná a následne pripustí, čo nemusí byť jednoduché hneď odhaliť. Žena, kolegyňa v práci, fyzický vek 41. rokov, slobodná, bezdetná, „diagnóza“ problémy s mužmi, diagnostikované a liečené depresie… Navonok nešťastnica, ktorá hľadá a potrebuje pomoc,je osamelá,nedôveruje ľuďom, inak inteligentná a bystrá. Po roku som postupne zistil, o čo tu ide. To už aktívne rozleptávala mňa, môj vzťah s partnerkou, kolegov v práci. Takže ku všetkým horeuvedeným vlastnostiam pridám ešte narcizmus a manipulátorstvo, na ktoré svoju inteligenciu využívala s cieľom vlastniť vytipovaného človeka. Pre mňa výborná životná skúsenosť,ukončená odstrihnutím sa, pre ňu ďalší problém, nenávidí ma ako x-tého ďalšieho človeka v poradí, ktorý „zradil“ jej dôveru, podrazil ju tým, že ju náhle opustil, nevyriešil jej nádeje do neho vložené, nezabránil jej nechať sa okradnúť o ťažké tisíce neznámym Nigérijským podvodníkom, ktorý jej ako „americký dôstojník“ sľuboval lásku a svatbu cez Skype, až sa vráti z misie, atď. Ostali jej oči pre plač,ktoré majú zakázané plakať, dlhy, vyššie dávky antidepresív, a hlavne sa upevnila jej „železná“ a neomylná „PRAVDA“ o zlom svete, ľuďoch, láske a vzťahoch… Vďaka nej som sa posunul vpred, ona zasa vzad, ale to je slobodná vôľa každého z nás. :-)

 11. nati 27. februára 2016

  Tak presne s takymto clovekom som mala vztah..nikdy viac:))..

Pridajte komentár: