Sila svalov nestačí, treba myslieť

Kto po ukončení štúdia prestane na sebe pracovať, za pár rokov nebude môcť vykonávať ani tú prácu, na ktorú „má papiere“. Stratí krok s dobou. Vo všetkých odboroch je stále viac nových informácií. Kto sa stále nevzdeláva, nemá šancu.

Stále sa točíme okolo slovíčka budúcnosť. Myslím, že je kľúčové. Vaša budúcnosť by pre vás mala byť vysokou prioritou. Máločo by vás malo zaujímať viac než to, ako sa budete mať ďalej. Ako budete žiť. O túto základnú otázku sa totiž práve neúspešní ľudia nikdy nestarajú. Čakajú čo bude a ustupujú okolnostiam.

To, ako sa budete mať vy nezaujíma absolútne nikoho iného. Fakt! Jediný človek na svete, kto má dôvod venovať sa vám a vašej budúcnosti ste vy sám. Ste jediným človekom, kto sa tomu môže venovať teraz. Ste jediným človekom, kto je motivovaný, aby sa tomu venoval. Nikto iný sa o vás a vašu lepšiu budúcnosť nepostará. Neúspešní si myslia, že o ich osudoch rozhoduje niekto iný.

  • Vláda a odbory by sa mali starať o to, či majú prácu.
  • A špitál by sa postaral o to, aby boli zdraví.
  • A diéty, aby neboli tuční.
  • A poisťovňa, aby mali penziu.
  • A ak investujú peniaze u podvodníkov, niekto by im to mal kompenzovať.
  • Proste my spravíme chybu a vy to za nás vyriešte.

No je to falošný pocit. Chcete výsledky? Dosiahnite ich. Nikto vám ich nedá. Ak chcete lepšiu budúcnosť, musíte si ju vybudovať, vytvoriť. Musíte začať teraz. Neodkladajte to.

  • Ak ste so svojím súčasným stavom spokojní, nemusíte robiť nič. Pokračujte v tom, čo ste robili doteraz. Asi máte dobrú stratégiu.
  • No ak nie ste spokojní, tak musíte robiť niečo iné, než ste robili doteraz.

Samozrejme, nemusíte robiť vôbec nič. Potom sa však dostanete tam, kde chcú iní, aby ste boli. A to nebude výhodné pre vás.

Príklad. Ak chcete schudnúť, musíte celkom zmeniť svoju životosprávu. Ak to dokážete, budete neskôr štíhli a zdravší. Ak si ale budete užívať výnimky, neschudnete. Ak niekomu poradím úpravu stravy a posilňovňu, vždy počúvam, prečo práve toto nejde. Typická odpoveď je „Cvičiť nemôžem, nestíham, nevládzem. Vážiť potraviny sa mi nechce. Na čítanie a učenie sa o chudnutí a potravinách nemám čas. Čo mám robiť?“ Neúspešný človek sa chce poradiť, ale zamietne každú radu. Sabotuje tak vlastne len sám seba.

Často odsúvame nepopulárne veci na neskôr. Je to ľudské. Ale koľko vlastne máme v živote času? Je rozumné odkladať dôležité veci do budúcnosti?

Pridajte komentár: