Sme chudobní?

Mnohí sa cítia byť chudobní, aj keď žijú v dostatku. Čo je to chudoba? Prvé, čo si človek predstaví, je zväzok bankoviek, ktorý chudobnému chýba. Chudobní ľudia si často myslia, že na vine sú boháči. Ak sú všetky peniaze u bohatých, neostane na chudobných. Znie to logicky. Ale chudoba je dôsledok. V pozadí chudoby stojí vždy naša stará známa zodpovednosť. Chudobný človek má spravidla málo znalostí, informácií, alebo je jednoducho lenivý. Smolu má ten, kto má nízke IQ. Ale väčšina ľudí si svoje IQ ani neskúsi zvýšiť. Kdesi som čítal definíciu chudoby, ktorá presne vystihuje o čo ide:

Chudoba znamená mať viac problémov ako riešení.

Ak sa človek dlhodobo o niečo nestará, začne to zvyčajne upadať. Skúste si tam dosadiť vzdelanie, alebo zdravie.

Chudobný človek spravidla nevie, ako konkrétne by mohol svoju situáciu riešiť. Myslí si, že mu chýbajú peniaze. V skutočnosti by peniaze jeho problém asi len neúčinne hasili – zhoreli by v ňom a problém by pokračoval. Chudoba znamená chudobu ducha. Nedostatok znalostí, vedomostí je príčinou chudoby. A tak ak sa chcete brániť chudobe, riešte príčinu, nie bankovky.

Jedna nepríjemná otázka: Koľko peňazí a času investujete mesačne do svojho priebežného vzdelania? Ak málo alebo nič, vo vašom živote môžu časom nastať vážne problémy.

Pridajte komentár: