Správy nepotrebujete

Možno namietnete, že človek by mal sledovať správy a dennú tlač, aby bol „v obraze“. Možno. Ale to sa potom musíte uspokojiť s deformovaným obrazom sveta, aký podávajú médiá. Problém je v tom, že noviny, časopisy a televízia tu nie sú pre to, žeby nás chceli nejako informovať či, prepytujem, vzdelávať. Potrebujú vás len navnadiť. Sú tu preto, lebo chcú zarobiť. Živia sa tým, že predávajú informácie. Nie je dôležité, aké sú to informácie. Dôležité je, aby sa noviny predávali. Aby ľudia pozerali televíziu.

To, že sa niečo dozviete z masmédií je väčšinou len ilúzia. Dozvedáte sa všeličo, ale nič dôležité. Nič, čo by vám osobne pomohlo niečo zlepšiť. Ruku na srdce. Koľko nápadov ste za posledné roky získali z masmédií? Nápadov, ktoré by boli zlepšili váš život, vzťahy s ľuďmi, príjmy? Alebo serióznych informácií?

Masmédiá oslovujú masu, majú veľkú sledovanosť. Ak je väčšina ľudí neúspešných a zároveň väčšina ľudí sleduje masmédiá, vyplýva z toho, že masmédiá sa musia prispôsobiť väčšine. Obsahom, štýlom, náročnosťou, kvalitou.

Chcete sa nechať kŕmiť rovnakým balastom, aký vyhovuje neúspešným ľuďom? Vy naozaj máte vo svojej mysli toľko priestoru a v živote toľko času, aby ste sledovali tie informačné zdroje, ktoré väčšinu národa každý večer uväznia pred televízorom?

Ak budete robiť to, čo ostatní, tak aj vy dostanete to, čo ostatní. Nerobte to, čo robí väčšina.

 • Namiesto novín čítajte knihy.
 • Namiesto televízora sa rozprávajte so živými ľuďmi. Môžete žiť vlastný život. Nemusíte pozerať na cudzí.
 • No a vo voľnom čase počúvajte motivačné a vzdelávacie nahrávky.

Vzdajte sa zámerne a cieľavedome sledovania televízie. Tým vám vznikne priestor. Bežne tak získate desiatky minút voľna denne. Tento čas vyplňte niečím prospešnejším.

Komentáre k článku: Správy nepotrebujete

 1. Jajo 27. januára 2012

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by ste mi mohli odporučiť na akých stránkach sa dajú zohnať také motivačné a vzdelávacie nahrávky. Nie je náhadou nejaká oficiálna? Nevadilo by mi aj keby bola zahraničná – po anglicky. Vopred ďakujem za odpoveď.

 2. Miro Veselý 27. januára 2012

  Jajo niečo je aj na tomto webe v časti literatúra. niečo na http://www.dobreknihy.sk a v angličtine toho je veľa, začnite na http://www.ted.com.

 3. Alena 25. novembra 2014

  Dobrý článok. Páči sa mi že píšete k veci a zrozumiteľne. Ľudia sú často ovplyvnený médiami a názormi druhých ludí.

Pridajte komentár: