Pozor na pohodlie. Ohrozuje vás!

Možno pri čítaní tejto knihy dostanete chuť vo svojom živote niečo zmeniť, zlepšiť. No chcieť nestačí. Ak o tom len snívate, už za pár dní bezpečne zabudnete, že ste vôbec niečo chceli. Čo sa stane? Bežné povinnosti, udalosti a ruch okolností vás vtiahnu späť ako bažina. A ste tam, kde predtým. Aby ste z tejto magickej sily pohodlnej priemernosti unikli, musíte prekonať jej takpovediac gravitačné pole. Musíte investovať veľa energie. To je základ pri každej činnosti, zručnosti či vo vzťahu. Štart je vždy najťažší.

Príklad. Kým neviete bicyklovať, alebo plávať, máte pocit, že to je ťažké, že to nedokážete. Pár pokusov, pár pádov, nulový výsledok. Ak to hneď vzdáte, nenaučíte sa to. Ak vydržíte, zistíte, že vám to pomaly začína ísť. Prvé dni bolia všetky svaly, ale to prejde. Neskôr sa už viete bicyklovať, robíte to radi. Budete sa čudovať každému, kto to nevie – veď je to také ľahké. A žiadne bolesti svalov!

Príklad. Chcete schudnúť a začnete si vážiť potraviny. Je to veľmi nepohodlné. Musíte si nosiť zošit, kam si zapisujete, čo ste vypili a zjedli. Musíte stále myslieť na to, že máte dávať pozor. Je to nepohodlné robiť sám sebe dozorcu. Mnoho ľudí to ani neskúsi. Len si predstavia, že by to bolo nepohodlné a už aj to zamietnu. No ak so zapisovaním a vážením vydržíte, po pár týždňoch zistíte, že – nepotrebujete váhu (!) – zápis aj výpočty odrazu vykonávate automaticky v hlave. Už funguje váš odhad. Už to nie je namáhavé. Už to ide takmer samo. Vynaložili ste veľa energie na to, aby ste opustili gravitačné pole zóny pohodlia. Dostali ste sa mimo tejto zóny a teraz sa vám už začína vytvárať nový stravovací návyk. Jedávate iné potraviny, také, ktoré sú vhodné pre vaše zdravie. Vydržte s tým rok – dva a zistíte, že sa vytvorila nová zóna pohodlia. Je v oblasti, ktorá je pre vás oveľa prospešnejšia. Už vám to ide ľahko. A teraz trocha odbočím.

Popremýšľajme trocha nad vesmírom. Ak sa dívame na hviezdy, vidíme drobné bodky, ktoré sa zlievajú do obrazcov zvaných hmloviny. Sú to zvláštne obrazce, tvary, ktorých zmysel asi nikdy celkom nepochopíme.

Podobné útvary sa dajú vidieť aj v mikroskope, ak si pozeráte rez nejakým tkanivom, či kvetom. Iné veci vidíme, ak sa dívame z veľkej diaľky a iné, ak si mimoriadne zväčšíme niečo maličké. Uhol pohľadu a odstup nám umožní úplne zmeniť to, čo vidíme.

Podobné je to aj v živote. Každý z nás je niekam zasadený, žije v určitej konfigurácii. Ak niekto zarába napríklad 600 € tomuto príjmu sa musí roky prispôsobovať. Zvyká si na život s týmto príjmom a postupne tomu podriadi aj svoje predstavy a sny. Je to prirodzené. Ak sa chudobného človeka spýtate, čo to je veľa, ale naozaj veľa peňazí, povie číslo, ktoré zodpovedá možnostiam jeho príjmu za pár rokov. Zvyčajne nie oveľa viac. Prispôsobí svoje predstavy možnostiam. Povie, že 100 tisíc eur je naozaj, ale naozaj veľmi veľa peňazí. Nebude snívať o tom, že okrem zámorskej jachty by chcel aj vlastnú helikoptéru. Nebude snívať o investičnom portfóliu.

Smerujem k tomu, že ak zarábate pomerne málo peňazí, ste zvyčajne v pasci malých predstáv svojich možností. To je nepríjemné, pretože práve predstavy často formátujú našu budúcnosť. Ak si sami seba predstavujete ako neúspešných, budete neúspešní. Človek, ktorý sa považuje za neúspešného sa ani nepokúsi o zmenu. Načo by aj – veď je neúspešný, neuspel by. To si myslí. Nepokúsiť sa v takej situácii o nič je celkom logický záver. Má svoje zamestnanie, kde mu niečo platia a ani neuvažuje o tom, že by mohol začať sám podnikať. Podnikanie je predsa pre tých úspešných, pre tých „hore“.

Hádam každý z nás by chcel mať viac peňazí než má. Chcete zbohatnúť? A doteraz ste sa boháčom ešte nestali? Tak potom už nemôžete pokračovať v tom, čo ste robili doteraz. Neviedlo to k finančnému úspechu, neviedlo to k tomu, čo ste chceli.

Niekedy nestačí zmeniť kvantitu práce. Musíte zmeniť jej kvalitu.

Príklad. Niekto pracuje ako skladník. Kde vziať viac peňazí a nekradnúť? Chýba mu nápad. Možno mu napadne nájsť si druhý príjem. Nájde si ešte inú prácu na polovičný úväzok. Buďme optimisti. V prvej práci zarobil 500€. V druhej mu dajú 250€. Nech teda zarobí 750€ za 12 hodín tvrdej práce denne. Viac robiť nedokáže. Za pár rokov sa zoderie, ochorie, umrie. Na tejto úrovni myslenia nikdy neprekročí magickú tisícku na výplatnej páske. A nielenže nezbohatne, ale predčasne opustí rodinu, najskôr pri nejakom úraze. Pri veľkej únave a manuálnej práci je to len otázka času.

A to sme sa už priblížili k dôležitému slovíčku „kvalifikácia“. Je jedno, či má človek objektívne nízke IQ, alebo bol v škole iba lenivý. Ak nie je vzdelaný, vždy mu zostanú len pomocné práce. Práce, ktoré môže robiť ktokoľvek, prípadne aj stroj. Práce, za ktoré sa platí málo. Ako príklad môžu poslúžiť emigranti – vysokoškolsky vzdelaní ľudia bez použiteľnej znalosti jazyka začínajú v novej krajine často umývaním riadov.

Pridajte komentár: