V tejto časti som zhromaždil niekoľko titulov kníh, zvukových a video relácií v slovenskom a českom jazyku.…
Minimalizmus
Minimalizmus zmamená zjednodušenie, odstránenie zbytočného. Dnes sa týmto slovom označuje nečakane veľa rôznych vecí. Už dávno sa stretávame s minimalizmom v umení. Aj v priemyselnom dizajne sa najúspešnejšie firmy (napríklad Apple) snažia o minimalizáciu. Aby používateľovi nič neprekážalo. Aby sa prístroj dobre ovládal. Aby bol elegantný.
Podobne sa minimalizmus dostáva do popredia aj ako jedno z hnutí životného štýlu. Práve tejto téme sa teraz budeme venovať. Viem, že tento smer sa nepresadí ako hlavný. No niektoré prvky sú účelné a dávajú zmysel. Preto je dobré o nich vedieť a ak sa vám niečo z toho hodí, môžete to využiť.
V dnešnej dobe sa veľa firiem aj jednotlivcov musí nejako uživiť. Lenže ako? Najjednoduchšie je vyrobiť niečo, čo bude chcieť čo najviac ľudí. A tak po celom svete produkujú desaťtisíce fabrík veci. Veci už dnes nie je problém vyrobiť, ale predať. Ak sa nedarí, cena ide dole.
Na opačnej strane tohto vzorca stojí bežná rodina, ktorá sa nasťahuje do prázdneho bytu. Potrebuje pár vecí. Práčku, posteľ, stôl, skrinky, šaty, topánky. Ako idú mesiace, tak sa prikupujú nové veci. V skrinke je šuflík a v ňom maličkosti. Lupa, šróbovák, masť. Perá, leukoplast, lepidlo, fixky. Ak by som začal menovať každý jeden predmet, článok by začal byť nečakane dlhý.
Ako idú roky, kúpite si jeden mobil, potom nejaký prístroj. Ku takmer každému zariadeniu dostanete diaľkové ovládanie, nabíjačku, nejaký náhradný kábel. Baterky, prenostný obal, ochranné puzdro. V kúpeľni sa poličky prehýbajú pod fénmi, kulmami, hrebeňmi. Zublé kefky elektrické aj obyčajné. Zubná pasta, zubné nite, zubné špáradlé, irigátor. Okrem pracieho prášku treba aviváž, namáčací prášok, prášok na škvrny, vôňu na prádlo, štipce, vešiak na sušenie, vešiaky na prádlo.
Týmto telegrafickým úvodom chcem povedať, že v domácnosti po pár rokoch žitia na jednom mieste:
Výrobcovia jasajú. Majú čo predávať. Akurát v mnohých bytos sa tak hromadia veci až na úroveň zahltenia.
Následne tieto rodiny riešia problém, kam s vecami. Prenajať si na to sklad? Kopa vecí je celkom fajn a mohli by sa hodiť.
Buďme ale realisti. Ak máte doma desaťtisíce vecí, nemáte šancu využiť ich. Deň má na to málo hodín.
Preto sa dnes postupne zosilňuje trend upratať. Asi najznámejšou je kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. V princípe ide o to, aby ste si prešli všetko, čo máte doma. Kus za kusom. Čo nemáte radi a čo vás nemá ako obohatiť máte ihneď vyhodiť.
Problémom je, že v ľudskej povahe je zakomponovaná averzia k strate. Ide o fenomén, ktorý popísal Daniel Kahneman v takzvanej Prospektovej teórii. Je to jav, kedy sa ľudia len veľmi neradi vzdávajú toho, čo už majú. Ak niečo nemáme, je to pre nás často takmer bezcenné. Napríklad lacné reklamné pero. Vo chvíli, keď vám ho ale niekto daruje, je vaše. Od tej chvíle sa ho už nebudete až tak chcieť vzdať. Nie, nemá hodnotu. Ale mohlo by sa hodiť.
Pri upratovaní v kuchyni často zistíte, že kopa vecí je už po záruke. To je trest za veľké zásoby.
Averzia k strate
Ak už máte doma nejaké veci, asi len neradi sa ich budete zbavovať. Aj keď tušíte, že sú už zastarané, alebo zbytočné.
Príkladom môžu byť staré tenisky. Už sú vychodené a už máte nové a lepšie. Ale tie staré nevyhodíte, pretože ešte by sa párkrát dali použiť. Možno len do záhrady. A už máte dvojo tenisiek. O pár mesiacov pribudnú ďalšie obnosené do zbierky. To už sa založí škatuľa (skrinka) na staré tenisky. Všetky sa dajú nosiť. Ani jedny nenosíte. Ale nevyhodíte ich.
Taký prístup potom znamená aj problém, ako si zariadiť byt. Namiesto priestrannej izby sa potom okolo stien objavujú police a skrine. Tie prekypujú vecami.
Plnenie skríň vecami ich zmení na nadupané skladisko. Už sa tam nič nezmestí. Avšak nič sa už nedá ani vybrať! Iba z najvrchnejších vrstiev.
Frustrácia zo zahltenia
V tomto stave dnes býva dosť veľa ľudí. Aj keď si doprajete raz za rok veľké upratovanie spojené s vyhadzovaním. Vždy to bude problém, pretože nové veci sa nám valia do života doslova priehrštím.
Už len to, že viete, že máte tisícky vecí to znamená že musíte nepretržite kdesi vzadu v pamäti riešiť, že to všetko máte. Jasné, po pár rokoch zabudnete na niektoré veci. Ale trvale to drží vašu pozornosť.
Zároveň to ale znamená, že veľkú časť svojho pracovného výkonu ste investovali zle. Zarobené peniaze ste vložili do vecí, ktoré vám teraz zmenšujú obytný priestor, zavadzajú a netešia vás.
Práve niekde tu sa začala rodiť myšlienka minimalizmu.
- Minimalizovať počet vecí, ktoré daný človek vlastní.
- Zjednodušiť život na minimum.
V praxi totiž často kupujeme veci len tak. Pre istotu. Alebo v nádeji, že sa zídu. Že sa nám zapáčia. Alebo preto, že boli v zľave.
Nakupovanie potom môže byť signálom, že niečo nie je v poriadku. Niekedy človek nie je v živote šťastný. Hľadá niečo, čo by ho naplnilo. Čo by ho potešilo aspoň na chvíľu. Nuž a práve nakupovanie túto úlohu môže splniť. Nová vec – nová radosť. Šup! A máme funkčnú schému, ktorú stačí opakovať a vznikne aspoň trocha radosti.
Nevýhodou je, že tak sa hromadí obrovské množstvo vecí. V bytoch. Nie tak dlho neskôr na smetiskách.
Minimlizmus potom rieši aj otázku, ako žiť ekologickejšie. Je naozaj nutné každý rok vymeniť mobilný telefón? Niekedy áno. Niekedy nie. No ak sledujete reklamu, tak oni už vedia zariadiť, aby sa to pre vás stalo nevyhnutnosťou.
Chcete sa stať minimalistom?
Dobrý nápad. Má však niekoľko problémov. V prvom rade nebude sa vám páčiť spôsob, akým sa viete zbaviť vecí. Budú vám chýbať. Preto budete asi voliť jednoduchšiu verziu – postupný prechod. Ten však nebýva ľahký a väčšinou to nedotiahnete. No napriek tomu – aj keby ste to k minimalizmu aj nedotiahli, aspoň si spravíte revíziu a upracete si.
Asi to bude chcieť pár dní / týždňov. Začnite si doma upratovať. Skúste tak, že
Vytvoríte zónu čistoty a minimalizmu
Bude to časť bytu, ktorú už máte upratanú. Nie je v nej nič zbytočné. Je v nej minimum vecí.
Ak váš byt je zahltený, možno to bude v prvej fáze len posteľ. Alebo v kuchyni niektorý stôl. V tejto zóne potom už máte veci tak, ako budete chcieť.
Ako bude čas plynúť, vaša zóna čistoty by sa mala zväčšovať. Napríklad každý deň upracte kúsok. Ak ste začali pri posteli, tak zajtra upracete nočný stolík. Napozajtra skrinku z druhej strany. Tretí deň veci pod posteľou. Takto budete zo svojho životného prostredia postupne vytláčať predmety preč.
Lepší prístup by asi bol yhodiť všetko naraz a mať voľný byt. No nie každý si toto môže dovoliť.
Zbavte sa zbytočností
Pri upratovaní by veľká väčšina vašich vecí mala ísť preč. Vyhoďte to, alebo darujte.
Takto vyzeralo pred mnohými rokmi upratovanie potom, čo som dal z bytu preč papagája. Ten štiepal nábytok aj všetko, čo mu prišlo do cesty. Koberec som po rokoch váhania vyhodil. Neuveriteľná úľava pre byt to bola…
Nedá sa pracovať tak, že by ste si veci odkladali, uskladňovali. Tým totiž iba posuniete ich miesto. Nič iné.
Pri vyhadzovaní je častým problémom strach, že vec sa môže ešte zísť. Iste ste to zažili – dnes vyhodíte a hneď zajtra to potrebujete. Tento jav súvisí s obnovením spomienok. Keby ste to vyhodili, ale nevideli, nespomeniete si, že ste to mali.
Spravte toto: ak sa neviete veci vzdať, dajte ju do vreca, alebo veľkého igelitového sáčku. Označte dátumom. Ak vám o rok nič z vecí nechýbalo, je bezpečné ich vyhodiť.
Šatník minimalistu
Buďme realisti. Ak doma nemáte profesionálny systém na skladovanie oblečenia, tak najmenej 80% času nosíte jednu jedinú vec. Možno máte 10 riflí, ale nosíte jedny. Možno máte 30 tričiek, ale točíte tri alebo štyri.
Prečo to tak je?
- Sú poruke. Bez profi skladovacieho systému sú veci na kope, alebo v poličke. Alebo v skrinke, šuflíku, či na vešiaku. Ale vždy je niektorá pozícia pohodlne dostupná. Z nej beriete. Je to rýchle. Na ňu kladiete oprané veci. A tak na stovkách rôznych vecí máte tie dve – tri, ktoré stále rotujete.
- Máte ich radi. Zvyčajne nie náhodou začnete niektorú vec nosiť. Páči sa vám, alebo je pohodlná. A potom ju uprednostňujete.
- Nesmrdia. Po nejakom čase staršie veci často začnú páchnuť zatuchlinou. A to už ani nie je tak sexi si ich obliecť.
- Zabudnete. Na staré oblečenie aj zabudnete, ak prinášate stále nové a nové. Niektoré kusy ste možno ešte ani nemali na sebe. Aj zabudnete, že ich máte. Ale polička plná.
Príklad.
Polička plná tričiek. Strieda sa 5 vyvolených.
Šatník minimalistu by nemal byť väčší, než obsiahnete očami a rukami. Nech môžete pokojne vybrať ten kus, ktorý práve chcete.
Ak totiž skrine budú natrieskané až na prasknutie, nedá sa dobre hľadať. V skutočnosti začnete používať na aktuálne veci niečo iné. Možno stacionárny bicykel, stoličku, alebo vešiak.
Kuchyňa minimalistu
Podobné úpravy môžete spraviť aj v ostatných miestach bytu. Napríklad kuchyňa. Varíte náročné jedlá, na aké by bol hrdý ohviezdičkovaný šéfkuchár v známej reštike? Alebo špagety, syr a pár málo korenín?
Pretože v mnohých miniatúrnych kuchyniach sa hromadia dary zo zúfalstva.
- Tie súpravy z jenského skla čo sa nedali ani za nič zohnať a svokra vám ich zohnala ako svadobný dar.
- Tá krištáľová misa, váza, misky, poháriky. Drahé jak šľak. Dar k narodeninám, alebo pamiatka po starých rodičoch. Nikto z toho neje. Nikto to nepoužíva, aby sa to nerozbilo. Nikomu sa to možno ani nepáči.
- Tie desiatky zaváračkových fliaš, viečok… Stará mama to furt schraňuje, možno by sa mohlo hodiť. Nie, nikto už 10 rokov nezaváral a ani sa nechystá.
- Tie stovky prázdnych igelitiek. Občas sa zíde mať to poruke. Je ich ale tak veľa, že ten balík sa ani nedá otvoriť a nájsť vhodný rozmer.
Minimalizmus by velil: vykopnúť!
Prehliadka veľmi nepotrebných zbytočností, ktoré okupujú poličku v kuchyni. Pamiatky sa tak stávajú haraburdím.
Zoznam rodinného „skla“. Rôzne darované súpravy pohárikov pekne po 6 kusov.
- V rodine alkoholika sa z takého niečoho nepije. Zavadzajú.
- V rodine abstinentov sa nepije. Zavadzajú.
A ako každý slušný človek aj vy zrejme darované veci chránite a strážite, však?
Čo získate a čo stratíte, ak prejdete na minimalizmus?
Dosť pravdepodobne na minimalizmus neprejdete. Tí „praví“ minimalisti majú vo vlastníctve len niekoľko sto vecí. To asi nedáte. Môžete si pozrieť knihu o tom, že k životu vám stačí mať 100 vecí (napísal Dave Bruno).
Poďme byť minimalistami aj v minimalizme – nemusíte za každú cenu ísť na doraz. Môžete svoj život len mierne zjednodušiť. No a dajte si nejaký plán, že každý mesiac rozšírite v byte zónu čistoty. Že každý mesiac sa budete venovať upratovaniu. Avšak presnejšie by bolo nazvať to vyhadzovaním, nie len upratovaním.
To by mohlo byť cieľom. Ukazuje sa totiž, že čím menej vecí vlastníte, tým viac sa môžete sústrediť na to dôležité. Na vzťahy, na zážitky.
Ak sa vám to podarí, tak menej vecí znamená aj menej údržby. Ak máte skrinku s poličkou, utrieť prach nie je problém. No ak v poličke máte 300 vecí, tak prach už neutriete. To vám zaručujem. Ani každú vec po jednej. A tak budete mať v byte generátor prachu dovtedy, kým máte veci z poličke. Otázka znie – potrebujete ich mať? OČastá odpoveď znie: nie.
S množstvom vecí v byte totiž súvisí nielen prach, ale aj nábytok. Máte málo vecí? Nepotrebujete veľa skríň. Nepotrebujete veľa poličiek.