Koľko času obetovať ak sa niečo nedarí?

Asi to poznáte všetci. Pustíte sa do nejakej práce. Pôvodný odhad znie, že za nejakú hodinku to bude hotové. Už na tom však sedíte druhý deň a nedarí sa. Aj by ste s tým prestali. Ale keď už na to padlo tak veľa času? To už hádam dotiahneme. Ako na to?

Najlepším riešením je často jednoducho s tým seknúť. Prestaňte pracovať na tom, čo sa ukazuje ako neočakávane náročnejší problém. Toto odporúčanie sa týka nečakane veľa oblastí v našom živote.

  • Chcete niečo spraviť, ale ukáže sa, že je to oveľa náročnejšie, než sa pôvodne zdalo.
  • Zoznámite sa s niekým, kto sa správa inak, ako by ste chceli. V nádeji, že "on sa zmení" investujete trebárs pol roka, ale ukazuje sa, že to nefunguje. Typicky sa s tým stretnete u ľudí, ktorých partner/ka má problém s alkoholom.
  • Dáte sa nahovoriť na kúpu nejakého výrobku. No ukáže sa, že aby fungoval, musíte pravidelne kupovať značne drahé príslušenstvo. Napríklad atramentová tlačiareň. Keby ste si spočítali náklady vopred, kúpite si asi laserovú a vzdáte sa tlačenia vo farbe.

Zámerne som volil dva značne odlišné príklady. Pozrime sa na to bližšie. Ako príklad si povedzme, že som si založil firmu a chcem si navrhnúť jej logo. (Alebo názov, alebo napísať nejaký letáčik pre zákazníkov.) Jednoducho:

V úvode niečo chceme a uzatvoríme v duchu "obchod"

Najjednoduchšie by bolo prácu zadať profesionálovi. Ale povieme si: spravím si to sám. Ušetrím. Za hodinu to predsa bude hotové. Obchodom tu je výsledok dostanem výmenou za hodinu môjho životného času. Je to férový obchod. Začnem teda kresliť prvé návrhy. Žiaľ, ani s pomocou vyplazeného jazyka sa mi nedarí dosiahnuť uspokojivý výsledok.

Už sa zotmelo, pracujem už tri hodiny. Nejaké nápady už prišli, ale stále to nie je ono.

Známy mi radí, aby som sa na to vykašľal a zadal to grafikovi. Ale čosi mi nedá. Už som blízko! Už mám nejaké nápady. Predsa to teraz nezahodím? Zajtra sa na to pozriem s chladnou hlavou. No zajtra – ako asi tušíte – mi to zas nedá. Ďalšie hodiny skúšania. Pozerám si iné logá, hľadám inšpiráciu. Ale nič. 6 hodín práce. Deň práce… Výsledok? Nič. No čím dlhšie na tom pracujem, tým menej sa mi chce to pustiť. Začína sa boj:

Kto z koho

Teraz už mi je ľúto zahodiť deň svojej práce. Už som do toho dal priveľa. Teraz by to už vyzeralo ako prehra.

Práve tu nastáva chyba v myslení. Dá sa totiž tušiť, že ani najbližšie hodiny pravdepodobne neprinesú nejaký prielom. Jednoducho výsledkom bude ďalšia časová strata a ak vôbec bude nejaká výsledná práca hotová, asi nebude za veľa stáť.

Kde presne nastala chyba v uvažovaní?

V tej chvíli, keď sme zabudli, že ide o obchod! Skúste porovnať tieto dve ponuky?

  1. Logo zadarmo výmenou za hodinku práce.
  2. Logo zlej kvality výmenou za stratený celý deň práce.

Možnosť číslo jedna je pôvodný zámer. Náš férový obchod. Možno naivná, ale predstava, že si sadnete k počítaču a za chvíľku to celé máte hotové. S tým sa dá súhlasiť. Ak to dokážete, dajte si stopky a tú hodinu jednoducho investujte. Ak máte výtvarné cítenie, máte šancu, že navrhnete niečo použiteľné.

Možnosť číslo dva je realita. Keby vám niekto dopredu povedal, že sa budete trápiť, asi to ani neskúsite. Ale ak už zabijete deň, či viac práce, potom vás už niečo núti to mizerné logo použiť, inak je príliš drahé.

Keď zistíte, že to nefunguje, prestaňte hneď

Často sa stane, že začíname niečo, čo vyzerá nádejne. Na ceste sa však ukáže, že sa objavili nové súvislosti. Alebo sa začne zvyšovať cena. Alebo sa ukáže že váš partner pije. Alebo kúpite byt a ukáže sa, že máte značne nepríjemných susedov. Jednoducho stáva sa to.

Odporúčanie znie: akonáhle zistíte, že sa nedeje to, čo ste pôvodne plánovali, prehodnoťte celú situáciu. Jednoduchá otázka znie: keby som na začiatku bol vedel to, čo viem teraz, išiel by som do toho? Ak odpoveď znie nešiel, potom býva najlepším riešením vycúvanie zo situácie.

Je to vzdanie sa, dezercia, útek. Ak chcete, pokojne to tak pomenujte. No dobré je vychádzať zo svojich cieľov. Plňte si ich.

  • Ak chcete mať pekné a lacné logo, nestrácajte veľa času. Ak sa vám nedarí, zadajte to grafikovi.
  • Ak chcete mať príjemného manžela, ale váš súčasný partner pije každý deň, zrušte to hneď. Inak budete žiť s ožranom.
  • Ak sa ukáže že vaša nová tlačiareň zožerie mesačne atrament za viac eur, ako stála sama, zbavte sa jej. Hlavne ak ste pôvodne plánovali mať lacné obrázky.

Je dobré vždy myslieť na svoje pôvodné plány a zámery. Jasné, občas spravíme kroky zlým smerom. Ale rozumnejšie je prestať ísť zlým smerom a vrátiť sa na plánovaný kurz. Inak vám pocit straty tváre, alebo prestíže zabráni splniť si svoje pôvodné ciele. No a tie často bývajú lepšie, ako núdzové riešenia typu:

  • Chcel som síce pekné logo, ale toto som si spravil sám. Nie je to bohvie čo, ale je moje.
  • Chcela som síce dobrého muža, ale mám doma opilca. Nuž aspoň mu trocha pomôžem.
  • Chceli sme si lacno tlačiť fotky, ale tlač je pridrahá. Tak nebudeme tlačiť a ušetríme.

Výsledkom býva kompromis, kde cieľom je kompenzácia následkov. Nie plnenie pôvodného zámeru. To však nebýva to, čo sa dá nazvať úspech.

Viem, sú situácie, kedy vytrvať sa oplatí, kedy sa všetko na lepšie obráti. Preto pred rozhodnutím je vždy dobré dobre zvážiť,

  • aká je pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa
  • či dosiahnutie cieľa je možné
  • či cena za jeho dosiahnutie je primeraná.

Je dobré plniť si svoje zámery a plány. Ak sa na nejaký čas dostanete na iný smer, vráťte sa. Nenechajte sa vmanipulovať do situácií, v ktorých sa necítite pohodlne. Často nie sú spôsobené tým, že by boli "nutné". Len niekomu vyhovujú. Vám menej. Zariaďte sa podľa toho.

Pozrite si aj tieto články: