Komunikácia

Dobrá komunikácia je základom úspechu. Nepríjemný človek má pri dosahovaní úspechu akosi automaticky horšiu pozíciu – málokto mu pomôže. Preto sa vám oplatí, ak si štúdium medziľudskej komunikácie dobrovoľne zoberiete za jeden zo svojich hlavných cieľov, keď si budete robiť svoj časový rozvrh. Prejdime si preto tému komunikácie.

Komunikácia sa dá rozdeliť na verbálnu a neverbálnu. Verbálna znamená slovná komunikácia – to čo hovoríme. Neverbálna je všetko ostatné. Posunky, oblečenie, gestá.

Obe zložky sú dôležité a mali by vyjadrovať zhruba to isté. Ak chcete spraviť dobrý dojem, nestačí sa naučiť príjemne rokovať. Treba aj príjemné vystupovanie, oblečenie.

  • Možno aj vy poznáte niekoho, kto vám je nepríjemný len preto, že nie je upravený a vždy trocha páchne potom. Potom je jedno, ako zaujímavo hovorí.
  • Naopak, iný človek príde v elegantnom obleku, ale ako otvorí ústa, valí sa ohováranie, kritika, negativizmus. Ani taký človek nie je príjemný.

Ak chcete dosiahnuť príjemné prostredie, kde si ľudia navzájom rozumejú, je dobré vysielať pozitívne signály. To znamená hovoriť o veciach príjemných. Všímať si priaznivé a príjemné veci. Príjemne sa správať a vyzerať.

Možno teraz namietnete, že to je umelé, že tým zasahujem do prirodzenosti človeka, ak chcem, aby ste sledovali to, ako pôsobíte na druhých. Áno. Sú ľudia, ktorí majú „talent“ dobre vychádzať s druhými, tí o tom nemusia ani premýšľať. No ak k nim nepatríte, jednoducho sa pokúste napodobniť, čo robia tí milí a príjemní ľudia. Ja viem, je to tak trocha manipulácia, ak chcete byť na druhých príjemní zámerne. Ale stojí to za to.

Problémom neúspešných ľudí často je, že sa v živote nevedia „predať“. Aj bežné rozhovory v práci či v rodine, skúška v škole, rozhovor s vedúcim, alebo podriadenými sú vlastne len predaj.

  • Predávate svoje nápady, myšlienky.
  • Predávate samého seba.

Ak to zanedbáte, ľudia vás „nekúpia“. Následky sú kruté. Budú sa vám vyhýbať. Nemáte radi niektorých ľudí? Skúmajte ich. Nerobíte vy sami veci, ktoré vám na ostatných prekážajú?

Aby sme pôsobili na druhých príjemne, dá sa tomu napomôcť. Začnite večer: choďte skoro spať. Vyspatý človek je príjemnejší, vidí veci optimistickejšie. Menej ľahko upadne do hundrania či otrávenosti. Pokračujte ráno.

  • Dbajte o dobrý vzhľad.
  • Nemusíte byť oblečení draho. Stačí bežné, kvalitné a čisté oblečenie.
  • Nesmie vás byť cítiť. V žiadnom prípade nie špinou, alebo potom. Na parfémy sa názory líšia. Ak vás nie je cítiť, nič neskazíte.

Nutné sú raňajky a potom jedno jedlo každé 3 hodiny. Plus striktne dodržaný pitný režim. Tieto zásady možno poznáte z mojich rád o chudnutí a čuduj sa svete – platia aj pri komunikácii. Ak je človek najedený, má energiu konať a náladu, aby to konanie bolo príjemné. No ak ste pár hodín bez jedla, hypoglykémia spôsobí, že budete podráždení, ľahko sa nahneváte, všetko bude čierne a nanič. Bez vody klesá výkonnosť. Vaše jednania sa budú preťahovať donekonečna, avšak dohromady nič nevyriešite. Pri podivuhodnom stravovaní je často následkom nepríjemný zápach z úst. Takže jedzte pravidelne. To sú úplne základné predpoklady úspechu, ak sa blížite medzi ľudí.

Príklad. Mal som známeho, lekára. Ráno sa nestihol najesť, utekal do ordinácie. Tam mal taký frmol, že nemal čas ani len napiť sa. Okolo obeda bol už nervózny, prchký a zapáchalo mu z úst. Nečudo – nejedol, nepil. Tipnite si, aký dojem ten človek asi zanechal. Vôbec ma nezaujímalo čo všetko vie. Odmietol som dať sa liečiť nezdravo vyzerajúcim indivíduom, ktoré mi vždy vynadá a len čakám, kedy odídem z toho zápachu aby som sa mohol nadýchnuť. A to dokonca po známosti…

Takže vaša komunikácia musí začať splnením fyziologických potrieb vás samých. Jedlo, pitie, spánok. Hodí sa byť celkovo zdravým a v kondícii, aby ste svoje okolie nebombardovali sťažnosťami na bolesti chrbta, hlavy, kĺbov, nôh, či zubov. Cvičte, posilní to zdravie i vašu vitalitu.

Keď to splníte, vhodne sa oblečte. Ak sa oblečiete tak, že ste so sebou spokojní, stúpne vám sebavedomie. To je ďalšia pomôcka. Ak niekam prídete sebavedomo vzpriamení a spokojní, urobíte lepší dojem.

Až teraz príde na rad reč. Viac počúvajte, menej hovorte. Musíte však vedieť aj hovoriť. Jasne, zrozumiteľne, príjemne, nahlas. Nemáme radi ľudí, ktorí si len čosi mumlú popod nos a ani nevieme čo presne hovoria.

V minulosti bola rétorika na školách štandardným predmetom. Dnes ju už bežne nevyučujú, ale v živote zostáva stále dôležitá. Byť dobrým rečníkom, vedieť prehovoriť pred ľuďmi je výhoda. Ak máte pocit, že neviete hovoriť, že sa bojíte predstúpiť pred pár ľudí, zapíšte sa v miestnom divadelnom krúžku a naučte sa to. Tieto veci sa dajú nacvičiť.

  • Ľudia z najnižších sociálnych (až asociálnych) skupín majú nedbalý slovný prejav. Slová vyslovujú ledabolo. Malú námahu si dajú s tvorbou farby hlasu. Takí ľudia keď hovoria tak „hučia“, vydávajú hrdelné zvuky. Zájdite do miestnej krčmy na jedno pivo a počúvajte. Hneď budete vedieť, čo myslím.
  • Hlavne v strednom veku začíname strácať zuby. Zopár zubov vám vytrhnú a začnete mať znova problémy s výslovnosťou. Strážte preto, či môžete hovoriť normálne. Ak nie, riešte vec so zubárom.
  • Dbajte o farbu vášho hlasu a zrozumiteľnosť. Ľudia by vás nemali často žiadať o opakovanie toho, čo ste povedali. Potom vám asi dobre rozumejú.
  • Teraz je móda mať v jazyku piercing. Taký človek síce priamo nešušle, ale rečový prejav môže byť mierne ovplyvnený.

Už ste dobre naladení, dobre oblečení a príjemne pôsobíte. Ak začnete hovoriť, váš hlas je príjemný, pevný. Slová vyslovujete zreteľne, meníte farbu a tón hlasu. Ľudia vám bez problémov rozumejú. Všetko je pripravené. Stačí otvoriť ústa.

Čo poviete, ak už máte slovo?

To v značnej miere závisí od vášho vnútorného nastavenia, postojov, názorov. Od vášho myslenia. Ak pochádzate z prostredia neúspešných ľudí asi budete naladení negatívne. Tomu bude zodpovedať aj to, čo poviete.

Pozrite si aj tieto články: