Okolie nás ovplyvňuje

Zaškatuľkujú si vás a potom vás už nebudú chcieť dať do inej škatuľky. Ak si o vás ľudia už vytvorili nejakú predstavu, už to asi nezmeníte. Ak ste doteraz boli neúspešní, už sa od vás očakáva, že aj budete neúspešní. Ľudia nemajú radi zmeny. Človek sa podľa predstáv druhých nakoniec vždy správa. Väčšinou si to ani neuvedomujeme, ale fungujeme tak všetci. Vždy prispôsobujeme svoje konanie okoliu, očakávaniam. Ak niekomu vyjadríte svoje očakávanie, je to pre neho často záväzok.

  • Pozitívne očakávania ľudí motivujú.
  • Negatívne očakávania zvyknú rozleptať akúkoľvek snahu a iniciatívu.

Okolie zložené z neúspešných ľudí vám bude brániť v konaní, v akcii práve tým, že vám dajú najavo svoje negatívne očakávania. „To nezvládneš“, „na to nemáš“, „nejako moc si veríš, nemyslíš?“, Tak vás budú zrážať. Nepustia vás. Budú sa vám vopred posmievať z možného neúspechu. A vy sa budete báť, že ak neuspejete, bude posmech ešte väčší. „No nehovorili sme to?“.

Očakávania okolia nie sú jediné očakávania. Konáme aj podľa svojich vlastných očakávaní. Čo očakávam, to sa stane. Ak očakávam neúspech, väčšinou neuspejem. Ak očakávam, že popoludní bude pršať, nepôjdem na výlet. Očakávam, že známym sa nebude páčiť, ak prídem v tričku a tak si dám oblek. Klaďte si pravidelne prosté otázky:

  • Čo si púšťam do hlavy?
  • Čomu vytváram priestor a čas – či už v myšlienkach, alebo naživo?

Ak sa pustíme do nejakej činnosti, je veľmi pravdepodobné, sa vám to nepodarí na prvý pokus. Neúspech pri prvom pokuse je celkom bežný výsledok. Ale často sa nepokúsime ani ten prvý raz – už vopred sa bojíme neúspechu a následného posmechu. Posmech od neúspešných príde často akosi preventívne, v predstihu. Skôr ako sa vôbec pustíme do práce. „Ty si myslíš, že môžeš začať podnikať? Ha-ha-ha.“ Začnete čítať motivačné knihy? „To sú somariny, vymývanie mozgov.“ V sebaobrane pred možnou kritikou radšej mnohí zostávajú pasívni. Je to zdanlivo bezpečná pozícia. Len občas príde niekto a povie: „Ty si v živote nič nedosiahol? A to ti stačí?“ Proti takým myšlienkovým votrelcom sa obrníme výrokmi typu: „Ja nechcem byť úspešný, chcem mať svoj pokoj“, „Úspech nie je všetko“, „Svetská sláva poľná tráva“. Podobné výroky sú zúfalým pokusom ochrany pred posmechom. Pre istotu sa nikdy nepokúsim uspieť. A celý život sa budem tváriť, že som na to náležite hrdý. Až sem mnohých ľudí dovedie strach z možnej kritiky, či výsmechu.

  • Poznáte tie tučné ženy a mužov, ktorí sú na svoju obezitu hrdí?
  • Netlačím sa do lepšej práce, nie som karierista.
  • Nemám peniaze, nie sú pre mňa dôležité.
  • Ja som robotník, kto je viac?
  • My máme málo, ale sme s tým spokojní.

Napríklad plánujem, že začnem podnikať. No známy na mňa spustí „Vieš aká je dnes legislatíva? Skrachuješ a ešte dostaneš aj miliónové pokuty“. To je krásna rada. Ale v potravinách si za túto radu nekúpim chlieb. Môj známy, ktorý to so mnou myslí tak dobre mi nedá každý týždeň 100 eur. Zasa až tak dobre to so mnou asi nemyslí. Mám sa riadiť jeho „dobrou radou“? No ak mi na jeho názore záleží, môže sa stať, že sa práve zo strachu pred jeho posmechom rozhodnem podnikanie ani neskúsiť. Moja skúsenosť ja taká, že tí, čo ma od niečo odhovárali mi nikdy neponúkli nič iné. Vedia presne, čo robiť nemám. Ale nepovedia, čo robiť mám.

Čo vy očakávate od ostatných? Od ľudí z vášho okolia? To totiž zvyčajne aj dostanete. Ak niekomu veľmi neveríte, asi sa nesklamete. Ak od každého očakávate podraz, asi príde. Ak očakávate, že vám ľudia pomôžu, často pomoc naozaj dostanete. Aké máte vy očakávanie od samých seba? Za čo sa považujete?

  • Ak od seba neočakávate nič, nič aj dostanete.
  • Ak neveríte vo svoje schopnosti, nič neskúsite.
  • Ak sa cítite menejcenní, predáte sa za bagateľ na výplatnej páske.
  • Ak sa považujete za neúspešného, budete neúspešní.

Budete neúspešní, utiahnutí, nespokojní, zakríknutí. A bude to na vás vidieť. Bude to počuť z vašej reči. Budete to mať vo výraze tváre, v postoji. Budete vysielať signál „nič už nečakám, nič nedostávam“. Keby vám aj niekto niečo ponúkol, možno už nedokážete prijať. To, ako sa prejavujeme sleduje naše okolie. Niekoho bude váš postoj priťahovať iného odpudí. Kto chce s vlkmi byť, musí s nimi vyť. Je to prepojené.

Ak nám niekto imponuje, napodobňujeme ho. Podvedome, vedome – ako kedy. Všimnite si, ako mladí ľudia napodobňujú svoje vzory. V čase keď bol „v kurze“ film Matrix, začali sme vidieť v meste ľudí v dlhých kožených čiernych plášťoch. Odrazu sa aj slovenské mestá hemžili agentmi. (Agenta rozpoznáte podľa okuliarov…)

Aj v dospelom veku máme svoje vzory. Nepreberáme však len šaty, ale priamo názory, postoje známych, kolegov, rodiny, z televízie, politikov, ľudí s ktorými sa stretávame. A potom tieto názory opakujeme v diskusiách s blízkymi. Menej viditeľné, ale o to intenzívnejšie je to aj s preberaním vzorcov myslenia a správania sociálnej skupiny, v ktorej žijeme. Viac, či menej súhlasíme s názormi, ktoré v danej skupine ľudí prevládajú. Inak by nás vytlačili mimo skupiny.

Prítomnosť v skupine z nás postupne robí člena tejto skupiny. Začínate javiť znaky člena tejto skupiny. Máte charakteristické oblečenie, niekedy aj pach, ak chodíte často do krčmy. Preberáte názory, slovník, gestá. Chtiac- nechtiac. Je to obojsmerne ovplyvnené. Formujú to očakávania vás aj skupiny.

Ak vám je skupina sympatická, postupne sa do nej začleňujete – inými slovami prispôsobujete sa jej normám. Aj keď možno s mnohými vecami sprvu nesúhlasíte, časom si na ne začnete zvykať a o pár rokov robíte presne to isté aj vy.

  • Ako farmár asi nosíte iné oblečenie a správate sa inak, ako bankár.
  • Hip-hoper sa oblieka a správa inak, ako zástanca heavy metalu.
  • V klube dôchodcov sa môžete posťažovať na zdravie, ale neuspejete s témami ako je podnikanie, cvičenie.
  • V klube čitateľov krásnej literatúry neuspejete s nápadom ísť sprejovať po stenách vulgárne nápisy.

Podľa toho, kam sa sami zaradíte, vyhľadávate ľudí z danej skupiny. A navzájom sa upevňujete v názoroch a postojoch.

  • Ak vás viera privedie do náboženskej skupiny, budete sa asi venovať duchovnému životu.
  • Ak sa dostanete medzi zločincov, čoskoro spáchate aj trestný čin.
  • Ak sa budete stretávať s jednoduchými ľuďmi, aj vy začnete časom myslieť a konať ako jednoduchý človek.

Je tu, samozrejme, aj otázka, ako sa dostať do takej skupiny, ktorá by vám prospela. A tu je odpoveď neraz nepríjemná. Musíte na sebe začať rozvíjať znaky, ktoré z vás urobia možného člena takej skupiny. Skôr, než v nej ste. Tak je šanca, že si vás na základe vami vysielaných signálov povšimne niekto z komunity, o ktorú máte záujem.

  • Chcete byť medzi chovateľmi? Chovatelia škrečkov, myší a morských prasiatok sa o svojich drobných miláčikoch vždy radi porozprávajú. Asi by im do partie nepasoval chovateľ hadov, ktorý myši chápe len ako krmivo.
  • Chcete sa stať úspešným hudobníkom? To bude asi chcieť styk s ľuďmi, ktorí sa hudbe venujú. Chodiť na koncerty, cvičiť, stretávať sa s hudobníkmi, pomáhať pri akciách…
  • Chcete byť bohatí a úspešní? Tak potom nemôžete nosiť lacné šaty. Počúvajte a čítajte to, čo čítajú bohatí a úspešní. Venujte sa športu, aký títo ľudia robia. Navštevujte podujatia, kde sa dajú stretnúť. Cíťte a správajte sa ako úspešný človek. To, čomu sa venujete, ako vyzeráte, o čom premýšľate určí, s kým sa stretnete.

Nemilé je aj to, že práve životný partner, manžel či manželka je niekedy tou osobou, ktorá dokáže zablokovať šance na úspech. Ak ste si ešte nenašli životného partnera, máte šancu. Hľadajte niekoho, kto vám verí, kto vás motivuje dosiahnuť viac, než ste už dosiahli. Kto vašim snom verí a je ochotný podporiť vás v ich budovaní.

Pozrite si aj tieto články: