Psychický stav ovplyvňuje aj zdravie

Sebavedomie a pocit spokojnosti regulujú nielen to, či sa usmievate na svet. Spokojnosť, úsmev, sebaistota, radosť, cieľ – to všetko priaznivo ovplyvňuje aj imunitný systém. Človek, ktorý sa cíti byť v pohode nebude podliehať niektorým psychosomatickým chorobám. Depresia, strach, zlosť, frustrácia sa môžu pri dlhodobom trvaní prejavovať aj v podobe rôznych telesných chorôb. Niekedy aj veľmi vážnych. Takže navodiť si stav pohody a spokojnosti nie je len príjemné, ale aj zdravé.

Samozrejme, nechcem vyvolať ilúziu, že pomocou opakovania si nejakého výroku sa môžete zbaviť každej choroby. No ak sa vám pomocou systematickej práce na sebe podarí navodiť pocit spokojnosti a pohody, vytvoríte tak aj priestor na úspešnejšie zvládnutie choroby. Možno „len“ tým, že ju dokážete trpezlivejšie znášať. Možno tým, že váš pocit spokojnosti a pohody ponechá telu viac sily na zvládnutie boja s ochorením.

Asi najznámejší je vzťah medzi srdcovocievnymi chorobami a psychickými faktormi.

Ostatne – je to ľahko viditeľné a merateľné aj doma. Ak sa rozčúlite (psychický stav), stúpne vám krvný tlak, srdce začne biť rýchlejšie (telesný stav). Následne sa možno zľaknete (psychika) že vám srdce ide nejako podozrivo rýchlo a to následne ešte zrýchli jeho činnosť (telo).

Jednoducho naše ja je prepojené s telom. Psychika spolureguluje prácu orgánov, žliaz, ktoré menia stav fungovania tela. A fungovanie orgánov následne spoluovplyvňuje aj psychiku.

Emócie – najmä tie výrazné – dokázateľne ovplyvňujú činnosť celého tela. Ak sa dobre zasmejete, doslova pookrejete. Ak sa bojíte skúšky, črevá vás možno donútia navštíviť toaletu (rýchlym krokom). Ak sa dozviete zlú správu, začne vám možno byť zle od žalúdka. Smútok a depresia zas oslabujú imunitný systém. Tak by sa dalo pokračovať.

Ak sa občas zľaknete, či nahneváte, je to normálne, na to sme nastavení. Ale ak nejakú negatívnu emóciu zažívame často, môžeme časom ochorieť.

Ak sa rozčúlite, zmeníte tým mnoho nastavení vo vašom tele. Ak sa rozčuľujete často, je to podobné, ako keby ste cvičili. Odrazu zistíte, že sa rozčuľujete čoraz častejšie. Čo robíte často, to v sebe posilňujete. A ak sa často rozčuľujete, ovplyvňuje to zvyčajne aj váš srdcovocievny systém. V takom prípade by pre vás bolo výhodnejšie pracovať na tom, ako zmeniť svoje postoje. Rozčúlenie býva často vyvolané bezmocnosťou.

Keď sa, napríklad, z dôvodu nízkeho sebahodnotenia trvalo podceňujete, pociťujete trvale mierny smútok, nespokojnosť, rozčarovanie, bezmocnosť, to reguluje aj „nastavenia“ vášho tela.

  • Aj z týchto dôvodov je preto dobré, ak sa budete snažiť udržiavať sa v stave spokojnosti, nadšenia, pohody.
  • Pripomínajte si svoj zámer byť spokojným človekom aj pomocou afirmácií.
  • Zámerne si vytvárajte podmienky na to, aby ste sa mohli tešiť, zažiť pocit uspokojenia, vzájomnosti, lásky. Majte hodnotné ciele, realizujte svoje koníčky.
  • Cieľavedomo sa vyhýbajte faktorom, ktoré vás vedia rozčúliť, naštvať. Ak niečo neviete ovplyvniť, nesledujte to. (Najjednoduchšie je prestať sledovať televízor, tlač, politiku.)
  • Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú zlostní, negativistickí, nepríjemní, zneužívajú vás na svoje záujmy.

Fungovanie vášho tela je riadené mozgom. Mnoho procesov neriadime vedome, ani priamo vôľou. No môžeme sa pokúsiť pomôcť vytvoriť pocit pohody a dúfať, že to následne zlepší aj náš celkový zdravotný stav.

Preto v prípade zdravotných ťažkostí môžete skúsiť použiť aj afirmácie. Možno nepomôžu, možno áno. Za skúšku nič nedáte.

Pozrite si aj tieto články: