Ľudia si nie sú rovní

Kto nemá schopnosť premýšľať a učiť sa, ten má smolu. Je to kruté, ale to je tá gazela v stáde, ktorá je na rade. Nevenujme sa však téme postihnutých, sociálne či mentálne slabších. Nechajme tú tému odborníkom a sociálnej politike štátu. Chudobným nepomôžete, ak zostanete chudobní. Ak čítate túto knihu, vaše mozgové schopnosti sú iste v poriadku. Starajte sa o seba. O svoje vzdelanie, svoj zárobok, svoj osobný rast. Ak uspejete, zvýšite si príjmy. A z vašich daní potom zlepšíte aj rozpočet na pomoc sociálne odkázaným ľuďom. Môžete potom štedrejšie prispieť na charitu. Čím úspešnejší budete, tým viac a účinnejšie môžete pomáhať aj slabším – ak chcete. Až príliš často však vidíme ľudí, ako so zvlhnutým pohľadom štedro prispievajú na hladujúcich v treťom svete a ich vlastní rodičia žijú z malej penzie na hranici chudoby.

Jeden zo spôsobov, ako sa dá rýchlejšie prispôsobiť novým situáciám je vzdať sa starých vecí. Vecami nemyslím len haraburdie, ale aj myšlienky, návyky, alebo vzťahy.

Dajte preč to čo už nechcete, aby vznikol priestor na to, čo chcete.

Veľa ľudí vám povie, čo všetko by v živote veľmi chceli. Ale nemajú na to čas a kapacity. No ak sa pozriete na ich život, spravidla v ňom nájdete mnoho balastu, ktorý si vlečú z minulosti. Tento balast im bráni ísť ďalej. Nepotrebujú ho, ale ľúto im je vzdať sa ho.

Aj vy máte skrine doslova nadupané šatstvom? Vravíte si napriek tomu často „nemám si čo obliecť“? To je presne ono. Máte doma šaty, ktoré nie sú zlé a dali by sa ešte nosiť. Ale už ich nemáte radi. Paretovo pravidlo platí aj tu. 80% času nosíme 20% zo svojho šatníka. Vyhoďte tých 80% šiat do smetí, alebo ich darujte charite. Zrazu zistíte, že máte takmer prázdnu skriňu. Časom si kúpite nové veci, ktoré budete zas radi nosiť.

Mimochodom – ak máte veľa vecí, od istej chvíle dokonca zabudnete, čo všetko už máte. Máte ich doma, len ste na ne zabudli.

Pravidelne navštevujete nejakých známych, hoc to už nie je to čo kedysi. Asi vás už skôr nudia ako bavia, ale chodíte tam zo zvyku. Ukončite tento vzťah. Získate pár hodín času, ktorý môžete venovať novým záujmom, ktoré vás posunú ďalej. Alebo novým známym. Ak sa týmto spôsobom začnete správať, veľmi pravdepodobne sa tým narušia niektoré súčasné vzťahy medzi známymi. No nie každý človek a každý vzťah je v živote prínosný. Neraz zotrvávame vo vzťahu (rodinnom, partnerskom, kamarátskom, v partii…) len zo zotrvačnosti. Z pocitu „malo by sa pestovať nejaké zázemie“. Alebo zo súcitu. No tým, že v tom vzťahu zotrvávate, strácate váš životný čas. V tom čase nemôžete napredovať.

Pozrite si aj tieto články: