Všetci by chceli mať viac peňazí

Ale tí, čo ich nemajú dostatok nevedia ako sa k nim dostať. No nechcú, aby sa ich neschopnosť získať peniaze prezradila. A tak sa tvária ako človek, ktorý sa dobrovoľne rozhodol, že peniaze nechce. Je bezpečnejšie byť v úlohe človeka, ktorý nemá záujem a preto nemá. Keby sa priznali, že peniaze chcú, ostatní by sa im mohli začať posmievať: tak čo si ich nezoženieš, si neschopný?

Tento obranný mechanizmus je nebezpečný. Môže nás roky udržiavať v pasivite. Stokrát opakovaná lož sa stane pravdou. Neúspešný človek nakoniec uverí, že peniaze nie sú dôležité. Iste. Sú tu hodnoty ako zdravie, vzťahy, záujmy, krása, rodina. To všetko je viac ako peniaze. Ale bez peňazí sa tieto hodnoty v našej spoločnosti dosť ťažko udržiavajú a rozvíjajú.

  • Ak ochoriete, treba peniaze.
  • Ak máte záujmy, stojí to peniaze.

Peniaze nie sú zvyčajne dôležité pre toho človeka, ktorý ich má. Ak sme finančne ako-tak zabezpečení, potom sa peniaze stávajú splnenou potrebou. Od tej chvíle si môžeme plniť potreby vyššej úrovne. No bez peňazí sa mnoho vyšších potrieb splniť nedá. Takže s potrebou peňazí je to také všakovako pokrkvané.

Morálka a viera našepkávajú, aby sme peniaze označili za nedôležité. Sú tu predsa hodnotnejšie veci. Láska, zdravie, myšlienky, duchovné hodnoty. Avšak vzápätí sa ku nám otrčia mnohé ruky s účtami. Účet za elektrinu, nájomné, potraviny, lieky, fitko, oblečenie, internet, telefón… A láskou, či duchaplným výrokom sa splatiť nedajú. Takže kto chce, môže relativizovať, či peniaze sú alebo nie sú dôležité. My ostatní sa asi uspokojíme s tvrdením, že:

Peniaze dôležité sú

A ak je niečo dôležité, mali by sme sa o to starať. Ak sú dôležité peniaze, je dôležité nájsť spôsoby, ako sa k nim dostať. A v tomto nám zvyčajne viac poradí človek, ktorý už peniaze má, než človek chudobný a neúspešný. Je totiž veľký rozdiel v zmýšľaní ľudí úspešných a neúspešných. Práve ono zmýšľanie je to, čo z človeka robí úspešného, alebo neúspešného. Pár príkladov asi vec rýchlo zilustruje:

Neúspešní ľudia nemajú radi úspešných ľudí. Bočia od nich, hundrú, ohovárajú. Často sa za tým dá cítiť nepriznaná závisť. Pritom práve od úspešného človeka sa máme možnosť čo-to podučiť. Napodobniť jeho zmýšľanie. No neúspešní ľudia len nadávajú na „vyžírky z manažmentov“. Neraz si myslia, že ak je niekto bohatý, „berie“ peniaze chudobným.

Úspešní ľudia sa učia od úspešných. Zaujímajú sa o nich, čítajú životopisy. Vedia, že úspech je vec, ktorú tvoria oni sami. Nie je to náhoda. A preto sa dá naučiť, ako sa stať úspešným.

V každom prípade nie je dobrým nápadom požičiavať si peniaze. Riziko je príliš veľké.

  • Ten, kto si požičiava sa ohrozuje do budúcnosti problémami. Neraz vážnymi. Ak nemáte dnes, prečo myslíte, že zajtra budete mať na bežné výdavky + na splatenie dlhu?
  • Ten kto požičiava peniaze druhým, riskuje tiež. Môže stratiť priateľov, ktorí nevedia splácať a potom sa mu začnú vyhýbať.

Takže dobrý nápad je hľadať spôsoby, ako si príjem zvýšiť, nie však tým spôsobom, že prehĺbime dlh.

To sa ľahko napíše, ale ťažšie realizuje. Ak máte nejakú prácu, zrejme ste za ňu platení zhruba rovnako, ako by vás platila iná firma. Čiže nie je riešením ísť inde. Lepší nápad bude, ak sa začnete čo najrýchlejšie kvalifikovať na lepšiu prácu.

Namiesto sledovania televízora sa učte. Čítajte knihy, sledujte odborné diskusie. Za nejaký rok dva získate podstatne hlbšie znalosti. To sa prejaví aj tým, že zvládnete riešiť väčšie problémy a to efektívne. V tej chvíli môžete počítať s tým, že vaša cena na trhu práce značne narastie.

Pozrite si aj tieto články: