Prečo človek, ktorý si neverí alebo sa podceňuje, má v živote veľa problémov?…
Kým neviete, čo chcete, je jedno, čo robíte
Ak nemáte sen, bude v poriadku ak zotrváte na pracovnom mieste s malými možnosťami. Takže váš sen vám môže ukázať, koľko peňazí by ste v nejakom časovom horizonte asi mali získať. Potom prichádza na rad váš mozog.
- Máte ho nakŕmený pestrými informáciami?
- Máte ho v dobrej kondícii?
- Je zvyknutý myslieť a generovať nápady?
Teraz si príde na svoje. Možno by ste chceli mať na účte viac peňazí. Tisíc? Desaťtisíc? Stotisíc? Milión? Ak nemáte s peniazmi skúsenosti, možno sa vám každá z týchto možností zdá nedosiahnuteľná. Poďme na to preto z opačnej strany. Dajte si termín, napríklad jeden rok. A cieľ: mať nejaké peniaze navyše.
- Napríklad 10 eur. Viete si predstaviť, že by ste za rok oddnes mohli mať navyše 10 euro? Asi sa pousmejete. Jasné. Vytiahnete z vrecka bankovku.
- Čo tak 100 eur? Asi sa zas pousmejete. Niekto možno kyslejšie. Ale väčšinou stačí skočiť do bankomatu a dať si vybzučať bankovku. Trocha sa uskromníme a život ide ďalej.
- Čo tak 1 000 eur? Niekto toľko nezarobí ani za mesiac. Vedeli by ste zariadiť, aby ste mali 1000 euro do jedného roka? Asi áno. Trocha sa obmedzíte a našetríte.
- A čo 5 000 eur? Toľko mnohí ľudia zarobia za rok práce. Ako získať raz toľko? Dá sa to vôbec? Toto by už chcelo asi nejaké druhé zamestnanie. Ale ak by bolo naozaj potrebné tú sumu mať, viac by ste sa obracali a zrejme by ste to dokázali.
Práve teraz je na rade váš mozog. Doteraz ste žili istým spôsobom. Mali ste nejaký príjem, viete ako funguje váš život. Máte istý príjem a tento príjem presne zodpovedá tomu, čo ste preň spravili. Vo chvíli, keď chcete získať oveľa viac než ste mali doteraz, musíte väčšinou zmeniť svoje myslenie a návyky.
Ak ste doteraz zarábali málo, tak niečo robíte zle. Chceli ste zarábať málo? Nechceli. Každý chce viac. Ale máte málo. To čo ste robili viedlo k malému príjmu. Ak s tým neprestanete, váš príjem zostane malý. Preto sa oplatí začať rozmýšľať nad tým, ako veci zmeniť. Mnoho ľudí sa v takejto situácii okamžite dostane k záveru – nestačí mi plat z jednej práce, tak priberiem druhé zamestnanie. A práve toto je logická chyba.
Zamestnanecký pomer je vzťah, ktorý uzatvárate s niekým. Vy vložíte svoj čas a tvorivosť a zamestnávateľ vám za to zaplatí. Je však dobré, ak viete, ako to funguje. Aby vás niekto mohol zaplatiť, musíte vašou prácou zarobiť na svoju mzdu. Možno priamo, možno nepriamo. Ale spoločná činnosť zamestnancov nejakej firmy musí tejto firme vyprodukovať zisk. Z tohto zisku si potom nechá nejakú časť zamestnávateľ, niečo ide štátu, niečo na vybavenie, náklady a zvyšok sa rozdelí na mzdy. To znamená, že vaša práca zarobí viac peňazí než koľko dostanete do rúk. Pomocou práce zamestnancov majiteľ firmy realizuje svoje ciele. Zaplatí im len toľko, aby neutiekli. Všetko navyše si nechá, alebo investuje. Kým ste zamestnanci, hráte podľa jednoduchých pravidiel hry:
- Je veľa iných záujemcov o vašu prácu? Mzdy pôjdu dolu.
- Môže tú prácu nahradiť stroj? Mzdy pôjdu dolu.
- Nie je tá práca nevyhnutná pre rast zisku firmy? Mzdy pôjdu dolu.
Ako zamestnanec jednoducho vždy ťaháte za ten najkratší koniec povrazu. Stačí, aby sa zhoršila ekonomická situácia firmy a ste bez práce. Je to deprimujúce. Prečo potom ľudia zotrvávajú v pozícii zamestnancov? Často je to spôsobené len tým, že nemajú žiaden iný nápad, ako sa živiť. Zamestnanec chodí do práce a nepremýšľa o tom, že by niečo zmenil.