Úspech v živote

Ak sa cítite byť neúspešným človekom, skúste si teraz predstaviť svoj doterajší život. Možno ste úspech už dávnejšie dosiahli. Treba si ho len niekedy pripomenúť.

Veľmi veľa ľudí v našom štáte žije spôsobom života aký by mu dnes na iných miestach tejto planéty dosť veľa ľudí závidelo. Sme gramotní, máme pomerne slušný príjem a to aj v tých nižšie platených profesiách. Na iných miestach sveta sa bojuje o holé prežitie, ľudia sú radi ak zoženú jedno euro, ako výplatu na deň. To by pre naše dnešné podmienky bolo pre našich „neúspešných“ ľudí absolútne absurdné.

Ja viem, je v tom kus relativizácie, ak vás chcem porovnávať s ľuďmi z chudobných oblastí, kde sa zarába tak málo. Avšak sme stále rovnaký živočíšny druh. Niečo také ako inteligentnejšie opice. Keby sme nemali výdobytky civilizácie pravdepodobne by sme chodili po lese a žili v jaskyniach. Dožívali by sme sa veľmi nízkeho veku. Z tohto pohľadu je život v civilizovanej krajine, kde už niekoľko desiatok rokov nebola žiadna vojna, vlastne veľmi úspešným životom. Je to úspech, že si môžeme žiť svoje životy a starať sa o svoje sny, pretože všetky základné potreby už dávno máme naplnené.

Kde sa teda berie pocit neúspešnosti u toľkých ľudí?

Mnoho z pocitu neúspechu nám totiž vpečaťuje marketing firiem. Neúspešný človek má často pocit, že je neúspešný len preto, lebo sleduje reklamu a majetky ľudí, ktorých vidí v televízii. Reklama sa snaží vyvolať v nás pocit potreby, túžbu vlastniť prístroje, veci a služby, ktoré vlastne v skutočnosti až tak súrne nepotrebujeme.

Len tým, že vidíte, čo všetko by ste mohli mať, dostávate chuť na to mať to.

A v tej chvíli sa začínate cítiť menejcenní alebo neúspešní, pretože zistíte, koľko vecí nemôžete vlastniť. Človeku v tej chvíli ani nenapadne, že mnoho z tých veci vôbec nepotrebujeme a túžime po nich iba preto, že sa o to pričinila atraktívne vyrobená reklama.

A tak skôr než sa začneme pýtať na to, či sme úspešní, mali by sme si položiť otázku, či sme boli úspešní v minulosti.

Mnoho ľudí chce založiť rodinu a vychovávať deti. A toto sa im aj podarí. Ich deti sú v podstate úspešné aj keď nemali v živote všetko to, čo by mohli mať deti milionára, častokrát majú veľa dôležitých vecí, ktoré stačia na to, aby boli úspešné. Ľudia veľmi často svoje výsledky nepovažujú za úspech, ale za samozrejmosť.

A tak poďme teda kúsok od tej samozrejmosti a poďme budovať úspech. Ak to chcete spraviť ostáva vám asi jediné. Musíte budovať ciele. Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte a zistíte, že ste úspešní milionár.

Musíte najprv vedieť, čo chcete. Je vaším cieľom stať sa milionárom? Ak áno, potom je úspech ak sa ním stanete. Pokiaľ je toto vaším cieľom, musíte si položiť otázku, či je možné za daných okolností vášho života byť milionárom.

Napríklad. Ste úradník a nezarábate veľký peniaz. Ak sa chcete stať milionárom, asi by ste mali mať viac peňazí ako ich máte teraz. No druhé zamestnanie, keby ste si ho aj zobrali a bolo by platené veľmi dobre, by vám stále nestačilo na to, aby ste sa mohli stať milionárom. Byť milionárom totiž znamená mať príjem mnohonásobne vyšší ako má veľká väčšina ľudí našej krajiny. To znamená, ak sa chcete naozaj stať milionárom obávam sa, že súčasný život, ktorý vediete a ktorý vás k úspechu v tomto smere doteraz ani nepriviedol budete musieť ukončiť.

Tu je vlastne aj základná definícia, čo máte robiť. Veľa ľudí sa naivne nazdáva, že ak budú robiť, to čo robili doteraz, získajú iné výsledky. Napríklad vďaka šťastiu. To je ten hlavný omyl, ktorí ľudí oddeľuje od úspechu.

Príklad. Ak zarábate tisíc euro za mesiac a vediete určitý životný štýl, pokiaľ to nezmeníte, váš príjem sa výrazným spôsobom nikdy nemôže zvýšiť. To je základná zásada, ktorú je dobré si uvedomiť. Ak teda máte postavený cieľ stať sa milionárom, musíte nájsť stratégiu, ktorou sa dá váš cieľ splniť. Pravdepodobne si viete vypočítať aké peniaze by ste asi potrebovali získať na konto, aby ste sa stali milionárom. Budú to pravdepodobne peniaze veľmi veľké v porovnaní s tým, čo zarábate teraz. Možno si poviete, že tak strašne veľa peňazí nikdy nedáte dokopy.

A vzdáte sa dosiahnutia tohto cieľa. To je najčastejšia chyba, ktorú robia neúspešní ľudia. Považujú svoj cieľ za nereálny a nedostupný, pretože si nevedia predstaviť. Považujú ho za neprekročiteľný. Ja viem, ak momentálne zarábate tísíc euro za mesiac, stať sa milionárom je sen naozaj na hranici utópie. Avšak skúste sa tomu v duchu chvíľu venovať. Poďte rozmýšľať nad spôsobmi, ako by ste dokázali dosiahnuť určitý príjem, ktorý by bol vyšší. Nemusí to byť hneď príbeh zo sveta milionárov.

Skúste si na úvod položiť otázku, ako by ste mohli zarábať dvojnásobok toho, čo máte dnes. Sadnite si k papieru a spíšte aspoň 10 rôznych spôsobov, ako na to. Tých spôsobov nájdete hneď niekoľko. Všimnite si – stačí pár desiatok sekúnd + konkrétna úloha a už tu máte niekoľko nápadov. To pravé riešenie určite nebude to prvé čo vás napadne. Nápad často treba „vysedieť“.

Ak je človek zamestnaný, asi prvé čo ho napadne býva nové zamestnanie alebo ďalšia práca. Práve tadiaľto cesta ku tomu stať sa milionárom asi nevedie. No ak budete chvíľu rozmýšľať možno vás napadne, že je to asi podnikanie, kadiaľ by cesta viesť mohla. A zrejme to nedosiahnete rýchlo.

Cieľ stať sa milionárom veľmi ťažko splníte za pár týždňov, či za pár mesiacov. Asi to bude chcieť roky systematickej a tvrdej práce, štúdia. Tieto roky práce väčšinu ľudí úplne odradia. Je veľmi nepohodlné znášať nepohodlie a vedieť, že odmena príde až o niekoľko rokov. Možno.

No ak sa chcete stať milionárom obávam sa, že budete úplne od základu musieť prerobiť svoj život. Dôvod je prostý. Ak momentálne nie ste úspešní a nemáte veľa peňazí, tak žijete život, v ktorom peniaze nezarábate. Ak nič nezmeníte nemôžete očakávať, že neskôr budete mať peňazí viac, skôr iba menej. Dosť však príkladu s milionárom.

V tejto sekcii sa snažíme skôr definovať, čo to je úspech a nie už to, ako ho dosiahnuť. Rád by som ešte skúsil upriamiť vašu pozornosť na to, že úspech môže byť dosiahnutý v rôznych oblastiach, ako napríklad úspech v zdraví, v práci, v rodine, v osobnom živote, v koníčkoch a podobne.

Nespomínam tieto rôzne oblasti celkom náhodou. Náš život je totiž dosť výrazne prepojený, a ak dosiahnete úspech v jednej oblasti nemalo by to byť úplne na úkor oblasti inej. Napríklad, ak by ste sa výrazne sústredili na to stať sa milionárom a budete pracovať dvanásť až pätnásť hodín denne, je veľmi pravdepodobné, že ak tá práca bude dobre organizovaná asi naozaj začnete zarábať veľké peniaze. Avšak v príliš jednostrannom sústredení sa len na prácu sa veľmi ľahko stane, že vám začnú krachovať rodinné vzťahy a veľmi často aj zdravie. Človek veľmi intenzívne zaťažený prácou síce dosahuje pekné pracovné výsledky, ale môže sa stať, že skôr než sa stanete milionár, stanete sa trvalým podnájomníkom niektorého pekného hrobového miesta. To predpokladám nebolo vaším cieľom.

Preto je dobré, aby ste si kládli také ciele, ktoré dokážu spolu koexistovať v prijateľne dobrých konfiguráciách.

Napríklad, aby ste dosiahli úspech v práci, ale nezanedbávali pritom rodinu, zdravie, zábavu, odpočinok, šport, priateľov…

Nikdy sa nesústreďte na jediný cieľ. Snažte sa o takú vyváženosť cieľov, aká sa dá dlhodobo udržať a nie je na úkor zdravia, či vzťahov.

Preto vám odporúčam, aby si za úspech definovali taký cieľ, ktorý je reálny a ktorý môžete dosiahnuť tak, aby tým neohrozili hlavne svoje zdravie. Vaše telo je totiž váš jediný výrobný nástroj a keď si ho pokazíte príliš intenzívnou prácou máte smolu.

Pozrite si aj tieto články: