Afirmácie – preprogramujte si myslenie

Preprogramovať, zmeniť svoje myslenie dokážete tým, že si budete opakovane hovoriť a myslieť nové tvrdenia alebo výroky. Také, ktoré budú vaše sebavedomie posilňovať. Pomocou nich budete manipulovať so svojím podvedomím. Tento postup sa nazýva afirmácia, hoci u nás je asi známejšie slovo autosugescia.

  • Afirmácia je kladné tvrdenie, prisvedčenie, uistenie.
  • Autosugescia je psychické pôsobenie na seba samého, keď si človek sám sebe niečo nahovára.

V zásade však ide o to isté: budete samých seba uisťovať v určitej veci. Keďže však pôjde len o kladné, pozitívne tvrdenia, pôjde o afirmáciu.

Opakovaným pripomínaním kladných výrokov sa dá zvýšiť sebavedomie. Možno niekto namietne, že je to len obyčajné vymývanie mozgu. A veruže má pravdu. Ak máte v mozgu balast a neužitočné názory, oplatí sa vám ich odtiaľ veľmi rýchlo vypláchnuť. Vytvoríte tak priestor pre niečo užitočné.

Častým opakovaním si vhodných slov sa dá dosiahnuť zmena postojov. Ak niečo budete často opakovať (presviedčať sa, sugerovať), uveríte tomu a začnete sa podľa toho správať. Takto je možné zvýšiť si sebavedomie, motivovať sa, upriamiť svoju pozornosť na niečo žiaduce. Dokážete teda zmeniť vaše myslenie.

AFIRMÁCIE NESPÔSOBIA ZÁZRAKY

Nechcel by som však vyvolať dojem, že takto môžete vyvolávať zázraky. Nedá sa dosiahnuť úplne všetko. Veci svojou povahou nereálne sa afirmáciami ovplyvniť nedajú.

Ak niekto pri autonehode príde o nohy, opakovanie tvrdenia typu „mám nohy“ mu ich nevráti. Taký človek sa už nestane víťazom na riadnej olympiáde, aj keby veľmi chcel a trénoval. Na druhej strane aj v takejto situácii môže človek pracovať na svojich postojoch. Je známe, že niektorí ľudia sa po ťažkom úraze opustia, iní bojujú ďalej a aj napriek postihnutiu dosiahnu neuveriteľné výsledky. A to práve vďaka svojim postojom. A tak, aj človek bez nôh – ak veľmi chce – môže dosiahnuť výborné športové výsledky, napríklad na paraolympiáde.

Afirmácie samotné vám však nezaistia ciele, pri ktorých je potrebné vykonať určitú prácu. Môžete sa nimi motivovať ku práci, dodať si tak vieru, silu, chuť. Ale potom musíte začať konať.

Nepomohlo by vám opakovať si denne výrok „mám veľké svaly“. Tu je výsledok závislý len na tom, čo pre svoje veľké svaly fyzicky urobíte. Rozumnejší výrok by tu znel „rád dvíham činky“. Ak sa opakovaním takýchto výrokov zmobilizujete na previdelné návštevy posilňovne, výsledkom budú veľké svaly. Afirmácie vás môžu motivovať, mobilizovať. Môžu sústreďovať vašu pozornosť, aby ste sa nerozptyľovali inými vecami. To je presne to, na čo sú určené a v čom fungujú. Následne však musíte vykonať potrebnú prácu.

Ak si tučný človek bude denne opakovať „som štíhly“, neschudne, pokiaľ sa bude ďalej stravovať nevhodne. Nech si už bude opakovať čokoľvek. No ak ho opakovanie výroku typu „vážim 80 kíl“ zmotivuje k akcii, bude to fungovať. Ak si preštuduje, čo treba v tej veci urobiť a urobí to, stane sa naozaj štíhlym človekom. Nie preto, že si opakoval nejaký výrok. Ale preto, že sa opakovaním a pripomínaním svojho zámeru schudnúť dokázal koncentrovať na akciu a vytrval.

Pozrite si aj tieto články: