Staňte sa príjemnejším spoločníkom. Spôsobov, ako to dosiahnuť je veľa, ale dnes sa pozrieme na 4 overené postupy, ako sa môžete viac priblížiť druhým.…
Sny, túžby, ciele, program
Plánovať a realizovať plány teda vieme. Pokiaľ však ide celý náš život, často neplánujeme vôbec nič. Uspokojíme sa s tým, čo nájdeme „na zemi“, duchovne sa živíme odpadkami. Čo dá televízor, koho stretneme, kto zavolá – to sú často faktory určujúce, čo budeme ten deň robiť. Dá sa tak prežiť dlho a relatívne spokojne. Ale nedosiahnete žiadny výraznejší úspech. Ak chcete niečo naozaj dosiahnuť, musíte si to zaradiť do svojho programu a nečakať, že sa to stane šťastnou zhodou okolností. Plánujte! Za svojím cieľom vie ísť a ide každý živočích. Väčšinou úspešne.
- Mucha má za cieľ dostať sa k svetlu.
- Motýľ hľadá kvet.
- Zebra hľadá vodu.
- Papagáj chce kúsok čokoládovej tyčinky.
- Levica hľadá zebru.
- Poľovník hľadá levicu.
Ak viete čo chcete, mozog sa automaticky prepne do funkcie autopilota. Začne vás posúvať smerom k splneniu cieľa. To je podvedomý proces! Tak funguje ľudský mozog. A funguje tak bez ohľadu na to, či si dáte krátkodobý, malý cieľ, alebo veľký cieľ na 10 rokov dopredu.
- Chcete kávu? Viete popísať, ako sa k nej môžete dostať.
- Chcete ísť na dovolenku? Viete, čo treba spraviť.
- Chcete sa stať boháčom? Možno teraz neviete, čo robiť. Ale dá sa to zistiť a potom podľa toho konať.
Cieľ musíte chcieť tak intenzívne, aby ste naň nezabudli a aby ste už za chvíľu nechceli viac niečo iné. Pri väčších životných cieľoch je častým problémom, že presne nevieme, ako ich realizovať. Mozog nemôže bežať vo funkcii autopilota, ak nemá predstavu, ako sa cieľ dá splniť. Preto tak často zdôrazňujem, aby ste čítali. Ak totiž viete, ako sa váš cieľ dá realizovať, za nejaký čas máte reálnu šancu ten cieľ naozaj dosiahnuť. Využite to.