Návyky rozhodnú o tom, či uspejete

Veľká časť nášho konania beží na automatiku. Všetky opakujúce sa činnosti robíme buď bezmyšlienkovite, alebo s minimálnou kontrolou. Umývanie zubov, nákup v obchode, cesta do práce, šoférovanie, obliekanie. Kým tieto činnosti zvládame rutinne, nemusíme sa namáhať. Mozog rád odpočíva.

Neveríte? Overte si to. Skúste len trocha zmeniť zabehnuté veci.

Založte si ruky opačne, než to robievate. Ak ste zvyknutí dať si jednu ruku navrch, dajte si ju dolu. Nepodstatná vec, ale budete sa cítiť nepohodlne a stále vám to bude prekážať. To je ukážka zvyku. Stačí chvíľu nedávať pozor a ruky si dáte tak, ako sa ste boli zvyknutí.

  • Umyte si zuby inou rukou, než bežne. Tu sa cítite nepohodlne, pretože nemáte „nacvičené“ pohyby pre obidve ruky. Jedna to zvláda majstrovsky, druhá je ťarbavá.
  • Skúste variť v cudzej kuchyni. Toto je ešte lepší príklad. Doma viete kde čo zvykne byť. Siahate takmer naslepo a práve to vám šetrí čas. Preto sú zvyky v živote užitočné.

Zvyky v našom živote potrebujeme. Ak sa nám niečo osvedčí, nabudúce je pohodlnejšie zopakovať to, než to skúšať inak. Miniete tak menej energie. Preto je zvyk užitočná vec. Neužitočný je zvyk v prípade, že sme si zvykli robiť veci, ktoré nám škodia. Napríklad ak si niekto zvykne fajčiť, je to škodlivé. Oplatí sa vynaložiť námahu a tento zvyk zameniť za zvyk nefajčiť.

Prechod na zdravší životný štýl je tiež také narušenie škodlivého zvyku. Musíte zrazu inak variť, jesť iné jedlá, začať cvičiť. Stále aby ste dávali pozor, niečo si zapisovali… Preto je zmena životného štýlu tak ťažká.

Nemôžete ísť podľa zvyklostí? Musíte dávať pozor. To je námaha pre mozog. Je to nepohodlné. Preto máme tendenciu vracať sa k starým zvyklostiam. Volá sa to aj zóna pohodlia. Sme v nej radi aj keď je objektívne pre nás často nevýhodná.

Staré návyky teda bude potrebné zameniť inými

Aby ste pri nich ľahšie vytrvali, využite na to niektoré psychologické triky. Nimi si skomplikujete návrat do starých koľají.

Chcete zmeniť to, čo jedávate? Bolo by neskoro začať so zmenou doma, v špajzi. Tam asi máte nevhodné potraviny. Začnite skôr. Zmeňte nákupný zoznam. Ak nebudete mať doma nevhodné jedlo, nebudete ho jesť. Tak môžete už vopred ovplyvniť svoju budúcu činnosť. Ak dlhodobo nebudete mať doma klobásy, nevznikne návyk ich jedávania.

Môžete teda (zo zvyku a omylom) ísť maškrtiť do špajze ale nič tam nenájdete.

Viete určite, že zajtra budete jesť. Pomôže, ak už dnes zaistíte, aby ste mali poruke vhodné jedlo. Vyhoďte nevhodné potraviny. Tak si dnes môžete uľahčiť zajtrajší úspech.

  • Vytvorte si návyk večer si pripraviť jedlo na celý ďalší deň.
  • Zvyknite si naplánovať, čo budete zajtra robiť.
  • V plánovaní si pripravte aj priestor na šport a relax. Nedovoľte, aby vás okolnosti "zhltli".

Sledujte vždy len jeden cieľ

Hovorí sa veľa psov – zajacova smrť. Ak sa sústredíte na malý počet úloh, držíte všetky pod kontrolou. Keď je úloh veľa, zlyháte. Prepínať sa medzi úlohami vyžaduje určitý čas. Od istej chvíle zaberie „prepínanie sa“ medzi úlohami viac času a energie, ako ich plnenie. Ak prepínate pozornosť na viacero cieľov, niektoré úlohy začnete postupne zanedbávať. Zároveň stúpa vaše vyčerpanie a o dôsledkoch psychickej únavy tu už bola reč.

Prečo začneme niektoré úlohy zanedbávať? Zvyčajne začneme časom uprednostňovať tie, ktoré sú nám príjemnejšie. Alebo pohodlnejšie. Zanedbáme tak tie, ktoré nemáme radi.

Obmedzte preto množstvo cieľov, ktoré v určitom čase chcete splniť!

Bolo by super, ak by sa niekto rozhodol vzdať sa fajčenia, prestal aj spoločensky popíjať alkohol, začal cvičiť, zdravo sa stravoval a namiesto autom by všade chodil peši. Znie to skvele a dávalo by to zmysel. Tak hlboká zmena by bola príliš vyčerpávajúca. Pár týždňov to človek „vydrží“ a potom „praští“ všetkým a vráti sa k svojmu starému životnému štýlu. Stratil by od vyčerenia náladu TAKTO žiť.

Rozumnejšie preto je odstraňovať zlé návyky postupne, pomaly a pozvoľna. Po jednom. Ale poriadne. Napríklad:

  • Najskôr sa zbavte jedov. Cigarety, alkohol a prípadne aj spoločnosť toxických ľudí. Toxickí ľudia nie sú len fajčiari. Sú to aj negativisti, ktorí všetko ofrflú, kritizujú, nadávajú. Tiež manipulátori a citoví vydierači. Preč s nimi a žiadne pocity viny!
  • Potom sa pozrite na stravu. Aj tu začnite po menších krokoch. Dajte preč maškrty. Pridajte zeleninu a ovocie. Potom sa začnite trocha venovať pravidelnosti jedla. Neskôr trocha skúmajte, ako presne by mala vyzerať porcia a z čoho sa má skladať.
  • Následne sa začnite hýbať. Na úvod stačí ak denne pôjdete na dlhšiu prechádzku. Neskôr rýchlejším tempom. Neskôr začnite pridávať posilňovňu.

Takto postupne vniknete do zmien s menším pocitom záťaže, alebo straty osobnej identity. Možno to celé potrvá pol roka, alebo rok. Ale potom je veľká šanca, že zmeny budú trvalé.

Ako lepšie zvládať časový stres

Mnohí ľudia nemajú čas denne ísť na prechádzku. Nemajú čas chystať si jedlo. Nestíhajú relaxovať. Majú pocit, že iné úlohy sú dôležitejšie, než „len“ zdravie. Tu vám možno prídu vhod tipy, ako lepšie hospodáriť s časom.

  • Ujasnite si priority. Premyslite si, aký dopad má určitá činnosť na váš život. Podľa toho sa možno rozhodnete niektoré veci celkom prestať robiť. Hovorieva sa: Aby ste nestratili to, na čom záleží najviac kvôli tomu, na čom záleží najmenej.
  • Úloha, ktorá je pre nás najdôležitejšia je často tá, do ktorej sa nám vôbec nechce. Spravte to teda vždy ako prvé.
  • Ak nestíhate, spájajte rôzne úlohy do jednej akcie. Počas vychádzky si dajte na uši audioknihu.
  • Úlohy si pripomínajte na viditeľných miestach. Na zrkadle, na chladničke. Nemusí to byť hneď nápis „cica nežer“. Bodka na zrkadle lakom na nechty. Vy viete, prečo tam je.

Zvládanie úloh a času som podrobne spracoval v knihe Ako dosiahnuť úspech:

Plánujete zmenu? Musíte si na to vyčleniť čas. Aj malá zmena návykov však ovplyvní vaše vzťahy. Nepriame dopady však môžu neskôr prekvapiť.

Napríklad pôjdete denne na hodinu chodiť. Musíte sa však v tom čase vzdať klebetenia so susedkami v cukrárni. Časom zistíte, že je to fajn pre vašu postavu a peňaženku. No zároveň vás možno začnú ohovárať.

Aj preto je dobré mať jasné priority. Nech robíte to, čo je výhodné pre vás.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Pozrite si aj tieto články: