Prekážky úspechu

Skúste hľadať nové, tvorivé prístupy k bežným problémom, pred ktoré vás život postaví. No ak aj viete, čo by ste chceli dosiahnuť, často sa objavia „problémy“, ktoré vás môžu zastaviť v rozlete. Pokúsme sa teraz preletieť aspoň najčastejšie príčiny, prečo sa ľudia neraz ani nepokúsia niečo skúsiť. To sú často vlastne umelé prekážky, ktoré stoja na ceste k úspechu. Sú v nás, v našich možnostiach.

  • Strach z neúspechu. To je asi najčastejší problém. Predstavíte si, že chcete založiť úspešnú firmu. Ale potom vám napadne myšlienka, čo ak to nevyjde. Koľko práce a peňazí potom padne navnivoč? A človek to vzdá vopred. Žiaden väčší cieľ či sen sa nedá splniť na prvý pokus, bez chýb, bez viacerých pokusov.
  • Ďalší problém, ktorý nás často odrádza od splnenia svojich cieľov je nedostatok zdrojov. Možno si vravíte „toto by som spravil rád, ale na to nemám skúsenosti, vedomosti, vybavenie, alebo financie“. To je však iba konštatovanie súčasného stavu – teraz nemáte peniaze lebo v minulosti ste ich nezískali. Vy už viete, že sa nemáte vŕtať v probléme a v minulosti. Máte sa pýtať „ako tie peniaze môžem získať?“ To, že si dnes ešte neviete predstaviť, ako by sa to dalo zariadiť by vás nemalo odradiť. Spravte si zoznam 25 spôsobov, ako by sa tie peniaze dali získať. Uvidíte, že vám napadne hneď niekoľko ciest, ako sa dá získať potrebná čiastka. A keď nie, skúste najskôr realizovať menšie ciele. Tie môžu zmeniť vašu situáciu a o pár rokov zistíte, že váš pôvodne „nereálny“ cieľ je celkom ľahko dosiahnuteľný.
  • To je vlastne aj tretia brzda, ktorá mnohých z nás „drží pri zemi“. Sny porovnávame so svojou minulosťou. A tým ich limitujeme. Ak som v minulosti nikdy nehral na klavír, tak najjednoduchšie je povedať si, že zo mňa nikdy klavirista nebude. Ak dlhé roky zarábam 600 eur mesačne, neuverím tomu, že by som mohol niekedy zarábať 10 000 eur mesačne. Preto je dobrou zásadou, aby ste svoje sny a ciele stanovovali podľa toho, čo by ste chceli v budúcnosti. Nie podľa toho, čo ste dokázali len doteraz. Ak doteraz ste boli skôr neúspešným človekom neznamená to, že to tak musí zostať. Nemusí. Dajte si reálne a ambiciózne ciele. Chcite viac než máte doteraz.

Ľudia majú často pocit „totálneho neúspechu“. Minulé nesprávne rozhodnutia ich privedú do zdanlivo bezvýchodiskovej situácie. Hypotéky, dlhy, zo dve mizerné zamestnania. Zlý vzťah, podivná rodina. K tomu zle zvolení známi a trocha pasivity pred televízorom (plazmou na dlh, samozrejme) a človek má pocit, že je v pasci a že nemá žiadnu šancu. Aj vtedy je dobré skúmať svoj život.

Spoločenská, zdravotná a psychická situácia človeka je zložitý súbor činností, zvykov, procesov. To, ako žijete sa skladá z mnohých drobností. A žijete tak, ako ste dovolili, aby ste dnes žili. To ako žijete je výsledkom vašich minulých rozhodnutí. Ak sa vám nepáči, ako žijete dnes, skúste si svoj život predstaviť ako reťaz činností, rozhodnutí, stretnutí, znalostí, vzťahov a väzieb. Pokúste sa hľadať najslabšie miesta tejto reťaze. Nie je jednoduché zmeniť úplne všetko. Ale je možné zapracovať na najslabších miestach.

Tu sa zastavím. Ak sa budete radiť o tom, čo zlepšiť, môžete dostať dve zdanlivo protichodné rady.

  • Venujte sa len tomu, čo je najúspešnejšie a rozvíjajte to.
  • Hľadajte najslabšie miesto v reťazci a zlepšite ho.

Obidve stratégie sú účinné, ale nesmiete si pliesť ich použitie.

  • Ak si kladiete otázku ,kam chcete smerovať, na čo sa máte sústrediť, čo rozvíjať, vždy sa orientujte na to, čo prinesie najväčší osoh. Tam investujte svoje zdroje.
  • Pri práci potom hľadajte najslabšie miesta – tie vás najviac brzdia pri dosahovaní úspechu. Zamerajte sa na ich odstránenie. Nemusíte zlepšiť hneď všetko. Stačí zlepšiť len tú vec, ktorá vás najviac brzdí.

Príklad zo života. Chcete schudnúť. K úspechu vás najviac posunie, ak sa sústredíte na stravu a pohyb. Pripravíte si určitý jedálniček a ten budete dodržiavať. Potom hľadajte najslabšie miesta, ktoré by vám mohli chudnutie kaziť. U mnohých chudnúcich sú to víkendové akcie s rodinou, na ktorých sa organizujú nezmyselné hostiny, staré matere donášajú plechy koláčov, rezne a očakávajú, že to všetkým bude chutiť. Ak chcete schudnúť, musíte spraviť dohodu s rodinou, aby vám nedovolili jesť tieto nevhodné potraviny.

Príklad z biznisu. Máte internetovú predajňu. Ak chcete podporiť predaj, zaplatíte si reklamu. V reklame predstavte ten výrobok, ktorého už teraz predáte najviac. Potom si položte otázku: ak budem predávať viac tovaru, čo ma bude brzdiť najviac? Čo je najslabšie miesto? Možno zistíte, že najviac času vám zaberie balenie balíkov, pretože na to nemáte vhodné miesto. Kúpte si veľký pracovný stôl a vybavenie na balenie balíkov.

Ukázali sme si stratégiu, ako riešiť problémy. Odstrániť najslabšie miesto a zamerať sa na najsilnejšie stránky je účinné.

No život prináša aj vážne situácie, ktoré ťažko riešiť podľa nejakých schém. Tragédie, úmrtia blízkych, choroby.

Pozrite si aj tieto články: